One su na neki način promenile položaj žena u društvu kroz svoje umetnost. Od seksualnog oslobađanja kroz note do glasa koji zahteva da imamo ista prava kao muškarci, postigle su dosta svojim pevanjem. Danas, na Svetski dan muzike, predstavljamo am deset pevačica koje su promenile svet:
Edit Pjaf
Edit Pjaf je bila čuvena francuska pevačica i nacionalna ikona. U svojim ranijim nastupima bila je poznata kao „la Môme Piaf„. Francuski muzički repertoar zadužila je pesmama kao što su . Kao izuzetna ličnost bila je inspiracija brojnim kompozitorima, mentorka mnogim mladim umetnicima i dostigla je svetsku slavu uprkos činjenici da je njena kasnija karijera bila otežana teškom bolešću. Pjaf se pojavljivala i u pozorištu kao i na filmu.
Bili Holidej
Bila Holidej bila je prava umetnica i socijalni fenomen pedesetih. Kada su žene još uvek bile uzdržane i čutale, njen glas pun duše i sposobnost da sve hrabro otpeva na sebi svojstven način napravio je od Bili večitu zvezdu.
Nina Simon
Junice Kejtlin Vejmon, poznatija pod pseudonimom Nina Simon, bila je američka pevačica, pijanistkinja, aranžerka i aktivista za građanska prava. Borila se šrotiv rasizma i za jednakost među polovima, a za svoju muziku je volela da koristi izraz „crnačka klasična muzika“.
Madona
Madona Luiza Veronika Čikone poznatija kao Madona je neprikosnovena kraljica popa i tu titulu drži još od kada se pojavila na muzičkoj sceni ranih osamdesetih godina. Kroz tekstove svojih pesama je ismejavala društvo u kojima žene moraju da budu device, pravila je po mišljenju mnogih skandalozne nastupe čiji je motiv bio religija i sam Isus i uvek se vraćala sa novim idejama koje su pomerale ideju spotova i muzike za korak dalje.
Tina Tarner
Sa svojim promuklim dubokim glasom, jakim držanjem i kovrdžavom divljom kosom Tina je mnoge ostavljala bez daha. Tako su neke od njennih pesama ostavile zauvek urezane u misli svih žena, a i njeni nastupi koji su dokaz da je za p0evačicu najvažnija energija koju nosi.
Debi Hari
Ikona jednog vremena koje ćemo uvek pamtiti. Divlja, neukrotiva plavuša koja ima snagu i glas desetorice muškaraca. Pevačica čuvene grupe Blondi i sinonim za kraj sedamdesetih, početak osamdesetih i promenu u pogledu na žensku slobodu.
Šer
Žena koja je postigla sve. Sjajna kao glumica, pevačica i performans majstor. Njene pesme su napravile tranzit od roka i popa koji je vlada mešajući ih sa elektronskom muzikom koja će uslediti u kasnijim godinama. Pored svega toga Šer je ženama podarila himnu svih raskida ovoga sveta. Pesmu Strong Enough.
Areta Frenklin
Svaka od nas je nekada pustila najače pesmu „Respect“ i sa drugaricama pravila rusvaj po stanu. Areta Frenklin je jasno i glasno vodila borbu za jednakost žena i njihova prava. Dokazala je pored svega toga da izgled kod žene ne igra preveliku ulogu, koliko su bitni snaga, intelekt i harizma.
Nensi Sinatra
Nežna, sitna i plava Nensi je dokazala da bez obzira na to što žene deluju kao neko kome treba ženska zaštita one su možda jača stvorenja od muškaraca. Nekoliko njenih pesama ušlo je u istoriju, a proslavila je i čizme sa debelom štiklom nakon čuvene pesme „These Boots are made for walking“.
Bijonse
Ona je diva i možda najpoznatija pevačica na svetu u protekloj deceniji. Sinonim za sjajan glas, izgled. neverovatne nastupe i pored toga privrženu majku i ženu. Bijonse svaki put iznova uspeva da nas oduševi i predstavnica je današnje moderne muzike. Put su joj utabale žene koje smo predstavili gore, a Bijonse je ženama podarila čuvenu himnu za sve „same dame“.
Uspešno ste se prijavili