Maska je dovela do podela mišljenja, ali i protesta u nekim delovima sveta. Narod se pobunio zbog ove mere zaštite, pa su tako krenuli da izlaze na ulice kako bi izrazili bunt.
Iako stručnjaci širom sveta apeluju da maska definitivno može da spreči širenje korona virusa, ali i da nas zaštiti od istog, i dalje se prepredaju mnogi mitovi vezani za ovaj vid zaštite. Evo nekih od najčešćih mitova:
Mit 1. Nivo kiseonika će pasti i ugljen-dioksid ćemo ponovo vratiti u pluća
Ukoliko još uvek niste navikli, maska zaista može da oteža disanje. Ali to je samo pitanje navike udisaja preko nekog materijala. Ono što je sigurno jeste da neće prouzrokovati trovanje CO2 i neće dovesti do nedostatka kiseonika. Ako ne verujete u ove priče samo na osnovu teorije setite se da hirurzi nose i po nekoliko sati masku tokom operacije i da nikada u istoriji nije zabeležen nijedan slučaj da se neko otrovao od CO2 zbog maske.
Kako bi podigao nivo svesti kod ljudi, jedan irski lekad je objavio video kako izgleda dotok kiseonika kada u isto vreme nosi čak šest maski.
Getting asked
“Does wearing a face mask lower your oxygen levels” repeatedly by patients today!
Based on what they are reading on social media
*Face coverings / masks don’t reduce your oxygen levels!*
I managed to get six face masks on + it had no effect on my oxygen levels! pic.twitter.com/qNKYa8pejx
— Maitiu O Tuathail (@DrZeroCraic) July 14, 2020
Mit 2. Ako vam nije loše, ne treba vam maska
Studija sprovedena u Italiji zaključila je da 40 odsto ljudi koji su imali pozitivne testove na koronavirus nisu imali simptome. Druga istraživanja kažu da bi ovo „tiho širenje“ moglo biti još učestalije – sugerišući da je više od polovine infekcija COVID-19 rezultat asimptomatskih i presimptomatskih slučajeva.
Implikacija ovih nalaza je da možda nećete biti vidljivo loše, ali ćete i dalje biti zaraženi i zarazni. Pa, da li i dalje odbijate da nosite masku?
Mit 3. Virus može da probije kroz masku i zato je beskorisna
Glavna svrha nošenja maske je da se spreči širenje COVID-19, posebno „na javnom mestu gde se srećete sa ljudima koji ne žive sa vama i pogotovo tamo gde je teško održati fizičku distancu.
Šta god vi mislili, praksa je pokazala da će maske pomoći da nosilac virusa bude siguran.Takođe, one služe većem dobru – sprečavaju druge da se zaraze. Maske hvataju kapljice vlage koje mogu delovati kao prelazni medijum za virus.

Foto: Pixabay
Mit 4. Ako imate druge zdravstvene probleme, ne morate da nosite masku
Nošenje maski može da uznemiri ljude koji imaju anksiozne poremećaje, klaustrofobiju ili neke poteškoće u mentalnom zdravlju.
– Mnoga traumatična sećanja mogu se povezati sa maskama za lice. Na primer, ljude ponekad opljačka ili napadne neko sa maskom, ili su možda proživeli medicinske zahvate poput lečenja raka ili razvili virus koji je zahtevao da drugi nose maske za lice oko njega – kažu stručnjaci.
Ipak, u ovim situacijama psiholozi savetuju ljude da identifikuju izvor bilo kakve negativne asocijacije koju mogu da imaju sa maskama, i poradite na tome da „nauče kako da smire misli i kako da se zaštite u ova izazovna vremena.“
Ali svako sa već postojećim respiratornim bolestima, uključujući astmu, ima više razloga od većine da nosi masku.
Dakle, ne postoji dovoljno dobar razlog da odlučite da ne nosite masku. Ova vrsta zaštite je jednostavno neophodna sad zato prestanite sa premišljanjima i verovanjima u mitove – nosite masku, jednostavno je!
Pročitaj još:
Šta znamo nakon osam meseci od epidemije: Ovo je sedam najčešćih simptoma na korona virus
Doktor Kon objašnjava: Da li je svaka temperatura znak da morate da se testirate na koronavirus?
Naš stručnjak objašnjava kako da lečite koronu kod kuće – evo šta da radite ako imate upalu pluća
Uspešno ste se prijavili