Rak pluća je najčešći i najsmrtonosniji karcinom u svetu i u Srbiji. Srbija zauzima neslavno drugo mesto u Evropi po smrtnosti od karcinoma pluća, a broj obolelih raste svake godine. Od karcinoma pluća godišnje u Srbiji oboli više od 6.000, a umre 4.600 osoba. U proseku, dnevno se kod 16 osoba dijagnostikuje rak pluća, a na žalost svaki dan 13 osoba izgubi bitku sa ovom teškom bolešću. Od karcinoma pluća umre više ljudi nego od karcinoma dojke, pluća i prostate zajedno.

Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja, je rano otkrivanje raka pluća, što u Srbiji nije slučaj, jer se kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu. Tada su šanse za uspešno izlečenje gotovo iscrpljene. Karcinom pluća je podmukla bolest, jer u trenutku kada se osete prvi simptomi većina bolesnika je već u metastatskom stadijumu bolesti.
Simptomi u početku mogu da budu vrlo nespecifični – kašalj koji duže traje i ne prolazi na primenu antibiotika, prolongirano febrilno stanje, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u grudima. Dodatni problem predstavlja činjenica da većinu bolesnika koji obole od karcinoma pluća, predstavljaju pušači koji su već navikli na kašalj i iskašljavanje i to ih zavara. Ne primete kada kašalj postane uporniji, izraženiji i promeni intenzitet. Upravo u tom periodu često se izgubi dragoceno vreme, bolest uznapreduje, terapijske mogućnosti se smanje, a prognoza bolesti postane značajno lošija.
Srbija je prva država od svih zemalja zapadnog Balkana koja je uvela skrining program za rano otkrivanje raka pluća.
Skrining program podrazumeva detekciju karcinoma pluća pomoću niskodoznog skenera (LDCT), uz pomoć kojeg se se mogu prikazati manje tumorske senke, koje nije moguće videti uobičajenim dijagnostičkim postupcima (RTG). Ovom metodom do sada je pregledano više od 1.200 pacijenata, a kod više od 30 otkriven je karcinom pluća koji je bio asimptomatski i najveći broj u početnom stadijumu, podaci su iz 2021. godine, kada je skrinig program pokrenut u našoj zemlji.
PROČITAJTE JOŠ:
Ovo je priča Aleksandre koja je na rutinskom pregledu dobila najgoru dijagnozu: „Imam rak pluća, a živim sasvim normalno“
Ljubica ima rak pluća: Posle 35 godina je prestala da puši, ali je bilo kasno
Rak pluća se svakog dana dijagnostikuje kod 16 osoba, budimo odgovorni prema svom zdravlju!
Uspešno ste se prijavili