Obično se gleda „ispod oka“ na ljude koji su nudisti i smatra se da iza svega stoji neka seksualna konotacija. Čak je i sramota reći da želiš da posetiš nudističku plažu, jer „šta ćeš ti tamo?“
Istina je drugačija, nudizam je zapravo zdrav! Da li ste ikada imali priliku da zaronite u more potpuno goli? Ukoliko niste, onda ni ne znate kakav je to dobar osećaj. Osećaj slobode.
Sa druge strane, mnogim ženama koje ne mogu da ostanu u drugom stanju se savetuje da na leto iznajme barku, stanu nasred mora i gole se sunčaju. Jer je lekovito!
Učešće u naturističkim aktivnostima može nam pomoći da budemo znatno zadovoljniji svojim telima i životima, pokazalo je novo istraživanje Goldsmitsa sa Univerziteta u Londonu.
Istraživači predvođeni dr Keonom Vestom (Odeljenje za psihologiju) istraživali su povezanost između naturističke aktivnosti i psihološkog blagostanja, kao i neposredne efekte dva prava naturistička događaja na zadovoljstvo životom učesnika.
Prva studija – onlajn anketa oko 850 Britanaca različitih uzrasta, etničkih grupa i religija – otkrila je da su oni koji su provodili vreme goli ili delimično goli u blizini drugih (npr. sunčali se u toplesu ili učestvovali u svetskim golim biciklističkim vožnjama), takođe više voleli svoja tela, mislili su bolje o sebi i bili su zadovoljniji svojim životom u celini.
Što su duže praktikovali naturizam i što su to češće činili, to su bili srećniji.
Druga i treća studija održane su na događaju „Bare all for Polar Bears“ u Jorkširskom parku divljih životinja (24 učesnika) i na događaju British Naturism’s Watereworld u Stoke on Trent (100 učesnika). Na oba događaja, učesnici su procenjeni neposredno pre skidanja odeće i na kraju događaja, pre nego što su je ponovo obukli.
U oba slučaja učesnici su iskusili trenutna i značajna poboljšanja u slici o telu, samopoštovanju i zadovoljstvu životom.
Decenijama je istraživanje pokazalo da je nezadovoljstvo imidžom tela ozbiljan, globalni problem koji negativno utiče na psihičko zdravlje. Veliki deo toga proizilazi iz preteranog izlaganja „idealizovanim telima“ kao što su ona koja se često vide u časopisima, na televiziji i sve više na društvenim mrežama.
Prethodna istraživanja takođe pokazuju da pozitivne ili neutralne reakcije na sopstveno telo i izlaganje „neidealizovanim” telima (inače poznatim kao „normalni ljudi“) treba da se suprotstave negativnim efektima idealizovanih slika. Logično, dakle, naturizam – praksa da budete neintimno goli u društvu drugih – treba da bude dobar za vašu sliku o telu i samopoštovanje.
Uspešno ste se prijavili