Kijanje je složeni fiziološki refleks. Javlja se kada udišete nadražujuću supstancu ili česticu koja vam kroz nozdrve prolazi u sluznicu nosa. Ovo pokreće oslobađanje histamina, iritirajući nervne ćelije u nosnoj sluznici koje putuju od vašeg trigeminalnog nerva u vaš mozak. Kada mozak primi signal, on aktivira vaše mišiće grla i govori vašim plućima da kroz vazduh izduvaju te čestice snažnim izbacivanje vazduha. Dok kijamo, vazduh kroz naše nozdrve leti brzinom do 160 kilometara na sat.
Šta se događa ako zadržite kijanje?
Sav taj pritisak mora negde da ode. Ako držite zatvorena usta ili nos, stvoreni pritisak će se vratiti u sinuse, nosnu šupljinu ili niz grlo nazad u grudi. Ukoliko želite da suzbijete kijanja tako što ćete začepiti nos ili zatvoriti usta, to će dovesti do primetnog povećanja pritiska, otprilike 5 do 24 puta više od onog tokom normalnog kijanja.
Zašto nije zdravo da se suzdržavate od kijanja?
Taj zarobljeni pritisak može biti razlog narušavanja zdravlja. Prvo, uši mogu da budu ugrožene. Kada kinete, vazduh i pritisak mogu da se pritegnu po vašim eustahijevim cevima – malim prolazima koji povezuju grlo sa srednjim uhom – i prouzrokuju da pukne bubna opna, što može da izazove trajni gubitak sluha. Pritisak držanja kijanja takođe može da uzrokuje da vam napukne mala krvna žila u oku, nosu ili uhu, ali to je vrlo retko. Takođe je izuzetno retko, ali zadržavanje kijanja može da prouzrokuje puknuće aneurizme, stanja u kojem deo zida vaše arterije slabi i uzrokuje ispupčenje.

Foto: Envato
Šta ako moram da zadržim kijanje?
Retke su situacije kada ne bi trebalo da kijate. Mada i u tim situacijama ne bi trebalo da se suzdržavate. Funkcija kijanja je upravo ta, da omogući oslobađanje pritiska. Ako je zadržite, ne samo da ne dozvoljavate svom telu da radi svoj posao – očisti te nosne iritanse – već takođe rizikujete da vaše telo vrati taj pritisak i tako se dodatno „napuva“. Ipak, ako postoji situacija kada zaista ne želite da kinete, pokušajte da stimulišete ostale senzorne živce, što može da vam pomogne da blokirate refleks kijanja. Probajte da udišete što jače kroz nos, ili da pritisnete područje ispod nosa, a iznad usne. Ponekad pomaže i trljanje nosa. Nije preporučljivo zaustavljanje, ali u ekstremnim situacijama probajte ove trikove!
Da li da stavim ruku na nos kada kijam?
Kijanjem se „rasprsnu“ sve čestice iz nosa i tako se šire mikrobi. Kod nas je kultura da stavimo ruku na lice tokom kijanja, ali su istraživanja pokazala da to i nije baš pametno. Razlog tome je što štetne supstance ostaju na ruci kojom ćemo kasnije da dodirujemo lice, vrat, celo telo, ali i druge ljude. Takođe tom rukom smo prethodno sigurno dodirnuli ekran telefona ili barem neku kvaku, čašu… što sigurno nije sterilna zona. Danas je pravilnije da dok kijate, tu radnju obavite tako što ćete nos „ušuškati“ u unutrašnji deo lakta. Ova metoda u suštini štite druge od virusnih ili bakterijskih čestica.
Pročitaj još:
Napravite sami lovorov med, on je „narodni doktor“ za upaljeno grlo, kašalj i bronhitis!
Dete vam se razbolelo i odmah krećete u bolnicu? Ne paničite, nije svaka prehlada alarm za doktora!
Slobodno šetajte bebe po hladnom vremenu, ali vodite računa o OVOME!
Uspešno ste se prijavili