Borba oko ženskih sportova — i ko može da se takmiči u njima — ponovo je izbila na mreži u četvrtak nakon što se italijanska bokserka Anđela Karini naglo povukla iz svog olimpijskog meča protiv Alžirke Imane Kelif, koja je prethodno bila diskvalifikovana sa prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva u boksu nakon što je Međunarodna bokserska asocijacija rekla da je pala na testu podobnosti za pol.
Alžirka Iman Kelif primorala je svoju protivnicu iz Italije Anđelu Karini da se preda u prvom kolu preliminarne borbe u poluteškoj kategoriji (66 kg). Ovo je za Italijanku bio prvi meč na Olimpijskim igrama i trajao je samo 46 sekundi. Kelif će sada da se bori u četvrtfinale, ali njen napredak na turniru nije ono o čemu se raspravlja među ljubiteljima sporta.
Sada mnogi razmatraju kontroverzu oko Kelifinog učešća na Olimpijadi.
Uprkos plasmanu u finale Svetskog prvenstva u martu 2023., Kelif je diskvalifikovana neposredno pre meča iz „medicinskih razloga“.
U nedeljama koje su usledile, ispostavilo se da je Kelif uklonjena sa takmičenja nakon što su testovi potvrdili visok nivo testosterona.
Posle ovog incidenta, predsednik IBA Umar Kremlev izjavio je da ovi rezultati dokazuju da Kelif i druge sportistkinje sa povišenim nivoom testosterona nose muške hromozome.
Kao odgovor na ovo, Olimpijski komitet Alžira je saopštio da „snažno osuđuje neetičko ciljanje i omalovažavanje naše cenjene sportistkinje Imane Kelif uz neosnovanu propagandu određenih stranih medija“, navodi se u saopštenju preko Bi-Bi-Sija.
„Ovakvi napadi na njenu ličnost i dostojanstvo su duboko nepravedni, posebno dok se priprema za vrhunac svoje karijere na Olimpijadi. COA je preduzela sve neophodne mere da zaštiti našeg šampiona.“
Sada, kada je Italijanka predala meč, pod tvrdnjom da neće da se bije protiv muškarca, ponovo se prepliću razne priče od toga da je ona muškarac, pa sve do transrodne osobe. Ove tračeve potegao je i podatak da je Iman imala XY hromozome na testu. Ono što je sigurno jeste da je to karakteristika za muškarce, ali se u medicinskim knjigama može naći i primer gde žene imaju iste hromozome. Najverovatnije je u pitanju određeni sindrom ili retko zdravstveno stanje za koje se, verovatno, uskoro i saznati.
Imane Khelif as a young girl 👇🏽👇🏽👇🏽👇🏽No one can take her God given talent. Congratulations Imane. You deserve a gold medal. Well done Liberia https://t.co/GdyZZBN4gQ pic.twitter.com/x5RyvRyudj
— Omphile Lesamutlha-Thakadu (@Omphemetse29800) August 2, 2024
Jedno je sigurno, Kelif je rođena kao žensko i ona je zvanično ŽENA!
Kelif, koja je izgubila devet borbi u karijeri, rekla je za BBC Sport: „Ovde sam zbog zlata. Borim se protiv svih“.
Uspešno ste se prijavili