Šta nije preporučljivo da se jede na prazan stomak?
Paradajz Konzumacija paradajza na prazan stomak može povećati kiselinu u želucu zbog taninske kiseline koju sadrži. To povećava rizik od čira na želucu.
Kafa Ako pijete kafu na prazan stomak, to može povećati kiselost u želucu i oštetiti sluzokožu želuca. Nekim ljudima to smeta više, a nekim manje, tako da je svaki slučaj individualan. A opet, ako pijete kafu neposredno posle jela, ona ometa usvajanje nekih minerala, npr. kalcijuma i gvožđa. Zato je preporučljivo da se kafa popije tek oko 2 sata posle jela.
Citrusno voće Pomorandže, limuni i drugo kiselo voće mogu da izazovu tegobe kod ljudi koji imaju problema sa želucom, gorušicom ili upalom jednjaka.
Gazirani napici Gazirani napici, bilo da su zašećereni ili ne (mineralna voda) na prazan stomak mogu da oštete sluzokožu želuca i dovedu do smanjenog snabdevanja želuca krvlju.
Zašećereni napici (uključujući i sveže ceđeni sok) Kad se uzmu na prazan stomak veoma brzo podižu nivo šećera u krvi, pa zato pojačavaju glad i žudnju za hranom uopšte. Bolje je koristiti ih posle jela.
Ljuti začini (npr. đumbir, biber i sl) Na prazan stomak, oni mogu da snažno podstaknu lučenje želudačne kiseline i oštete sluzokožu želuca.
Jogurt Ako pojedete jogurt na prazan stomak, koncentrisana želudačna kiselina će uništiti probiotske laktobacile koje on sadrži, tako da od njih gotovo da nećete imati koristi.

Pan with scrambled eggs, Image: 146378706, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, imageBROKER
Šta možete da jedete na prazan stomak?
Jaja Proučavanja pokazuju da konzumacija jaja za doručak smanjuje ukupni kalorijski unos tokom dana. Dobra su i kuvana i pržena, ali na nekom zdravijem ulju – npr. maslinovom ili kokosovom.
Ovsena kaša Ovsena kaša stvara zaštitni omotač na sluzokoži želuca i tako štiti zidove želuca od eventualnog oštećenja koje bi moglo nastati od viška hlorovodonične kiseline.
Orašasti plodovi Orasi, lešnici bademi i dr. smanjuju rizik od čira pošto normalizuju pH vrednost želuca. Oni takođe čine da se duže osećate sitim. Zato su odlični kao grickalice, kad ste gladni, a niste u mogućnosti da skoro uzmete pun obrok.
Heljda Heljdina kaša je dobra na prazan stomak i za doručak pošto poboljšava varenje, a bogata je proteinima, sadrži gvožđe i vitamine.
Kačamak Kačamak doprinosi regulaciji mikroflore i dobro se podnosi na prazan stomak.
Borovnice Borovnice se dosta dobro podnose na prazan stomak i dobre su za doručak. Podstiču metabolizam, doprinose zdravlju mozga (pamćenju) i regulaciji krvnog pritiska.
Lubenica Lubenicu je dobro jesti na prazan stomak i za doručak, zato što ima mnogo vode i minerala (organizam je ujutru blago dehidriran). Sadrži i likopen koji je koristan za srce, kožu i nivoe šećera u krvi.
Med Iako je i to individualno, u principu med može da se podnese na prazan stomak – on doprinosi boljem radu creva, varenju, a dobar je za imunitet i ima antivirusno i antibakterijsko dejstvo.
Uspešno ste se prijavili