Ono što svi znamo jeste da ozbiljna dehidracija ima jake simptome koje niko nije uspeo da ignoriše. Ipak, kada je znak da smo dehidrirali, a da nije alarmantno?
Dehidratacija se pojavljuje kada telo nema dovoljno tečnosti da bi pravilno funkcionisalo, a to stanje može voditi do nastanka krvnih ugrušaka, dezorijentacije i gubitka svesti kao i drugih potencijalno fatalnih komplikacija. Studije pokazuju da već i blaga dehidracija može nepovoljno uticati na raspoloženje i nivo energije.
Tokom ekstremnih vrućina, za mentalno i fizičko zdravlje važno je da unosimo dovoljno tečnosti. Mnogo je saveta šta, koliko i kada piti, a postoji i jednostavan test kože kojim se lako može proveriti dobija li naš organizam dovoljno tečnosti.
Dovoljno je da stisnete kožu iznad zgloba prsta kako bi se utvrdilo koliko je hidrirana ili dehidrirana.
@dr.karanr Dehydration check @remus.bujor #schoolwithdrkaran #SimlishSessions #WorkThisWay #learnontiktok ♬ Steven Universe – L.Dre
Ovo se zove test štipanja kože. Što ste hidriraniji, to će vaša koža biti elastičnija i ona će se odmah nakon štipanja oporaviti. Ako ste dehidrirali, koža gubi elastičnost i potrebno je neko vreme da se vrati u normalu.
Test štipanja kože prilično je siguran i nema štete, ali, budući da to nije najpreciznija metoda, rezultate treba uzeti s rezervom i koristiti sa drugim identifikatorima dehidracije.
Elastičnost kože smanjuje se i, primera radi, kod starijih ljudi, bez obzira na status hidratacije. Koži starije osobe može biti potrebno oko 20 sekundi da se oporavi, čak i ako nije dehidrirana.
Boja urina može da pokaže da li ste dehidrirali
Urin bi trebao da bude svetlo žute boje ili boje svetle slame. Tamni urin je znak da bi trebalo da pijete više vode. Drugi ključni pokazatelji da ne unosite dovoljno tečnosti uključuju osećaj žeđi, suvu kožu ili suva usta, izostanak znojenja ili mokrenje ređe nego inače, glavobolje, umor.
Uspešno ste se prijavili