U poslednjih nedelju dana u Srbiji su od groznice Zapadnog Nila umrle četiri osobe (ukupno ove godine 29 žrtvi), saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Ta tropska infekcija prenosi se na čoveka ubodom zaraženog „kućnog“ komarca, dok su glavni „rezervoari“ virusa divlje ptice. Infekcija ne može da se prenese sa čoveka na čoveka.
Kako navode u „Batutu“, većina osoba, oko 80 odsto njih, nema nikakve simptome infekcije, dok oko 20 odsto inficiranih ljudi dobija simptome slične gripu.
– Nagla pojava povišene telesne temperature, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, umor, blagi, prolazni osip i otok limfnih žlezda. Ali, u manje od jedan odsto zaraženih dolazi do upale mozga i moždanica, odnosno do takozvanog neuroinvazivnog oblika bolesti, koji zahteva hospitalizaciju – zvanično je saopštenje Instituta.
Simptomi neuroinvazivnog oblika bolesti su glavobolja, ukočen vrat, stupor (tupost), dezorijentisanost, koma, tremori, konvulzije, slabost mišića i paraliza. Nakon preležane infekcije često dolazi do razvoja dugotrajnih posledica, kao što su: umor, gubitak pamćenja, teškoće prilikom hodanja, mišićna slabost i depresija. Letalitet je veći kod starijih osoba, naročito kod osoba iznad 75 godina života.
Zato se trudite da se zaštitite od komaraca koliko god možete, a ako primetite bilo šta čudno na vašoj koži ili imate neki od ovih simptoma ne oklevajte da odmah odete kod lekara. Bolje da vam kažu da je bezazlena prehlada, nego da bolest „preležite na nogama“ pa da posle imate ozbiljnije posledice.
Pročitaj još:
Beograd je pun komaraca zaraženih virusom Zapadnog Nila, odbranite se na vreme od krvopija!
NE PANIČITE Alergija na ujed komarca ne mora da bude opasna, ALI brza reakcija je neophodna
Zaboravite na ujed i svrab od komaraca uz pomoć OVIH trikova
Uspešno ste se prijavili