Novo doba koje sa sobom donelo i ogroman razvoj tehnologije, stalno nudi nove dileme!
Tako se danas deca od ranog detinjstva hvataju za mobilne telefone, kompjutere ili tablete, a svima njima je zajednička jedna stvari, a to je da imaju tastaturu.
Tako se umesto pisanja dnevnika, vežbanja korišćenja penkala i lepih „kvačica“ na pisanim slovima, sada jednostavno gomila stvari na brzaka otkuca i to je rešeno!

Foto: Profimedia
Pre su studenti eseje ili seminarske radove kao i skripte prepisivali iz knjiga sve dok ih ne zaboli zglob, a danas jednostavno prekopiraju ili otkucaju sve ono što je potrebno direktno sa interneta.
Iako se informacije mnogo brže razmenjuju i na neki način je ovo olakšavajuća okolnost, koliko je činjenica da više ne pišemo kao pre problem?
– Starije generacije nemaju ovu vrstu problema jer su i dalje naviknuti na korišćenje olovke i zapisivanje svega i svačega. Ipak, mladi koje ostavljamo iza sebe mogu da imaju problema zbog apsolutnog oslanjanja na tehnologiju. Mom sinu je skoro prestao da radi telefon i nije imao broj telefona svog druga da mu javi da će kasniti, a kada sam mu rekla da treba brojeve da zapisuje u imenik, rekao mi je da mu to nije palo na pamet. Upravo u ovome leži srž problema. Samo pisanje je direktna veza između mozga i pokreta, a na taj način deca razvijaju i finu motoriku kao i samo razmišljanje. Kucanje sa druge strane je samo uslovljena radnja, jer se razvija memorija pokreta i u toku kucanja nema razmišljanja. Ogromna je razlika da li ćete napisati slovo, ili pritisnuti dugme jer u prvom mozak učestvuje, dok je ovo drugo samo jednostavna radnja. Dakle, kucanje na tastaturi je samo deo većeg problema, a to je da mladi zaboravljaju da misle- kaže psiholog Sanja Pavićević.
Ipak, o ovom problemu se malo govori, a potrebno je objasniti deci i odraslima da problem nije samo u kucanju ili korišćenju telefona ili kompjutera, već u tome što pri ovakvim radnjama mozak jednostavno „odmara“.

Foto: Profimedia
– Uvek kada mi deca dođu sa problemom da ne mogu da uče ili da zapmte neku lekciju, kažem im da je prepišu u svesku. Nakon toga, oni već znaju pola lekcije. Zašto je to tako? U toku pisanja, mozak jednostavno pamti informacije koje ste zabeležili, zato i pamtimo sva ta slova koja smo „davno“ naučili. Kada kucate, to nije slučaj. Evo jednostavnog testa, kada zatvorite oči vi znate kako slova izgledaju i možete da ih zapišete u svakom trenutku. Ali, da li znate raspored slova na tastaturi dok ne krenete da kucate? Uglavnom je odgovor ne, jer nije vaš mozak toliko zapamtio ovu informaciju, koliko sami prsti- objašnjava Sanja.
Takođe, rukopis može da otkrije mnoge stvari o vama i vaš potpis je deo vaše ličnosti.
– Važno je za decu kao i za odrasle da vežbaju pisanje jer je na kraju krajeva vaš rukopis nešto lično i usko vezano za vaš identitet, za razliku od praznih obeležja na svakoj tastaturi- zaključuje Sanja.
Pročitaj još:
Da li ste u balansu? Testirajte sebe i otkrijte zašto je važno da ga postignete
Omiljeni čarobnjak ili teško delo: Kako Hari Poter utiče na edukaciju omladine?
Uspešno ste se prijavili