Poslednji slučaj u nizu bila je starleta Tamara Đurić koja je dane provela na Vojnomedicinskoj akademiji, jer joj je pukao silikon koji je stavila u gluteus. Kako su naveli mediji, za njen slučaj bili su angažovani i stručnjaci iz inostranstva zbog teške operacije, jer joj je život bio ugrožen.
Tim povodom Udruženje estetskih hirurga Srbije, održalo je u Beogradu konferenciju, pod nazivom „Bezbednost pacijenata u estetskoj hirurgiji i anti-aging medicini“.

Foto: Profimedia
Kako je bezbednost pacijenata prioritet ovog Udruženja, njegovi članovi žele da skrenu pažnju na višemesečne natpise u medijima o slučajevima, koji se dešavaju, kako kažu, isključivo kao zloupotreba estetske medicine i estetske hirurgije.
– Formiranje Udruženja nastalo je kao potreba i podrška evropskom i svetskom udruženju u pravljenju i usvajanju zajedničkih protokola za unapređenje estetske hirurgije i anti-aging medicine, koju treba učiniti bezbednijom i sigurnijom. Paralelno sa međunarodnom saradnjom, zadatak nam je da edukujemo populaciju o osnovnim pitanjima: bezbednosti, mogućim rizicima i komplikacijama u ovim granama medicine – poručuje dr Violeta Skorobać Ašanin, predsednica Udruženja estetskih hirurga Srbije.
O ovom slučaju pričao je i prof. dr Boban Đorđević, takođe član Udruženja.
– Na prvom mestu želimo da naši pacijenti budu bezbedni i sigurni. Zato želimo da stanemo na put pružanju usluga u neadekvatnim uslovima i prostorima, koji nisu registrovani za medicinsku delatnost, a koje obavlja nestručni kadar ili pak stručni kadar. Sve češće nam se dešava u praksi da nam dođu pacijenti koji imaju komplikacije usled takvih intervencija i kojima mi pokušavamo da pomognemo. Postavlja se pitanje, ko treba da rešava takve komplikacije ili ko će ukazati hitnu medicinsku pomoć pacijentima u takvim prostorijama – poručuje Đorđević.

Foto: Profimedia
Sekretar ovog Udruženja dr Aleksandar Dušanović rekao je da bezbednost pacijenata zavisi od stručnosti i savesnosti lekara i adekvatnih uslova.
– Znamo da je lepota u savremenom društvu postala imperativ, ali to ne znači da pacijenti moraju da probaju i ono u šta nisu sigurni. Zato želimo da informišemo i edukujemo pacijente, objasnimo im na šta da ne pristaju i šta da izbegavaju. Naša poruka pacijentima je da ne konsultuju: komšije, rođake, nestručni medicinski kadar, već lekare koji su se školovali za estetke hirurgiju. Primetilo smo da u privatnoj praksi koje su registrovane za nehirurške delatnosti obavlja i hirurgija – zaključio je dr Dejan Milutinović.
Udruženje estetskih hirurga Srbije okuplja najeminentnije lekare specijaliste estetske i plastične hirurgije u našoj zemlji.
– Osnovani smo pre šest meseci i član smo Međunarodne Alijanse udruženja za estetsku i plastičnu hirurgiju (ISAPS Alliance) i Evropske Asocijacije udruženja estetske i plastične hirurgije (EASAPS). Kao najveću potvrdu našem kvalitetu smatramo to što smo deo ovih velikih međunarodnih porodica – rekao je dr Vladislav Ribnikar potpredsednik Udruženja.

Foto: Profimedia
Udruženje estetskih hirurga Srbije zalaže se i za razvoj medicinskog turizma u našoj zemlji. Članovi smatraju da bi Srbija mogla da ima ogroman profit od zdravstvenog turizma, koji je u svetu poslednjih godina ozbiljna industrija.
– Samo prošle godine zarada od medicinskog turizma iznosila je 60 milijardi dolara, a ove godine procenjuje se da će da naraste na 100 milijardi dolara. Zato smatramo da je sada pravi trenutak da i Srbija privuče medicinske turiste, od čega bi korist imali svi, od lokalne samouprave do zdravstvenog sistema. Neophodno je da se učvrste medicinski protokoli: prijema, lečenja i postoperativne brige, kao i osiguranja tih pacijenata od profesionalne odgovornosti u estetskoj hirurgiji i osiguranja za reintervencije – kaže dr Siniša Kojić.
Pročitaj još:
Podmladite se uz mezo koktel: Kako izgleda tretman mezoterapije
Celulit može biti i zdravstveni problem, rešite ga se na vreme
Uspešno ste se prijavili