Ovo nije iznenađujuće jer imela ima antvirusno delovanje, ali pomaže i ljudima koji pate od hroničnih kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa, a upravo te dve hronične bolesti zapažene su kod ljudi kod kojih je infekcija virusom COVID 19 imala fatalan ishod.
Imela (Viscum album) je poluparazitska biljka koja živi u krošnjama drveća. Primećeno je da dejstvo imele zavisi od domaćina. Imela sa jabuke i jele je otrovnija od one koja raste na topoli. Ovaj parazit se veoma retko javlja na leskovom drvetu i u našem narodu postoji verovanje da ispod takvog drveta leži zmija sa zlatnom krunom na glavi. Onaj ko joj tu krunu skine moćiće, kaže legenda, da leči sve bolesti. Keltski kult imele bio je toliko rasprostranjen i snažan da su se mnogi običaji vezani za ovu biljku, sačuvali su se do danas (svakako najpoznatiji je kićenje vrata imelom za katolički Bozić). Iako se imela u laboratorijama proučava skoro 200 godina, njen tačan hemijski sastav se još uvek ne zna.
Kod nas se imela bere u zimu, dok se u Francuskoj to radi u septembru. Prilikom sušenja imele potrebno je ukloniti bobice jer su otrovne. Cela biljka ima jako fiziološko dejstvo i zato treba se pridržavati propisane doze.

Foto: Envato
Imela je vrlo složenog hemijskog sastava koji varira. Sadrži viskotoksin (kardiotonični polipeptid), saponin, alkaloid, holin, vosak, histamin, anti-tumoralni protein, oligosaharozu. Imela se koristi se za regulaciju krvnog pritiska, protiv arterioskleroze, za ujednačavanje srčanog ritma, lečenje bubrega, deluje na nerve i reakcije neurotransmitera. Primećeno je da deluje na krvne sudove što objašnjava upotrebu imele u narodnoj medicini protiv proširenih vena. Čuvena austrijska travarka Marija Treben tvrdi da je ova biljka od velike pomoći kod dijabetesa. Ne samo što snižava nivo šećera u krvi već i deluje na pankreas, a samim tim i na uzrok bolesti.
Neki fitoterapeuti preporučuju spravljanje čaja na hladan način (biljka se uveče prelije hladnom vodom i ostavi preko noći, ujutro se procedi i malo zagreje). Naš najveći stručnjak za lekovito bilje, profesor Jovan Tucakov preporučuje da se imela malo prokuva ili prelije vrelom vodom (jedna kafena kašičica imele prelije se šoljom hladne vode 300ml, zagreva do ključanja, kuva 10 minuta, pa se skine sa šporeta, poklopi i ostavi da stoji 2 sata, pa se procedi i popije).
Američki naučnici su utvrdili da imela, pored sladića, zove, matičnjaka, kleke, spada u grupu biljaka sa antivirusnim delovanjem. Testovi su rađeni sa virusima gripa i herpesa i rezultati su bili vrlo ohrabrujući. Međutim imela se ne preporučuje ljudima koji boluju od side ili tuberkuloze.
Deluje snažno protivupalno.
U narodnoj medicini imela se koristi u lečenju steriliteta. To verovatno ima veze sa tim što su plodovi imele puni tešnosti koja podseća na spermu (stari Grci su verovali da je imela kosmičko seme).
Imela je ponovo privukla pažnju istraživača kada je otkriveno potencijalno antikancerogeno delovanje. Profesor Roland Grosman-Maticek, sa univerziteta u Hajdebergu, eksperimentisao je 27 godina sa ovom biljkom. Istraživanje je pokazalo da su oni koji su koristili imelu imali manje izražene simptome i bolji kvalitet života od onih koji nisu. U istraživanju je korišćen ISCADOR je preparat napravljen po principima antropozofske medicine čiji je tvorac Rudolf Štajner. Primećeno je da lek, pored toga što usporava razvoj bolesti, pomaže i kod depresije, zatvora i termoregulacionih poremećaja koji prate ovu bolest. Iako ove podatke treba prihvatati sa rezervom, o imeli treba razmisliti kao opciji u lečenju.
Pročitaj još:
Koristite korijander, on sprečava nadimanje, reguliše nivo holesterola i jača imunitet!
Nije kopriva loša, pa da zato u nju neće gromovi: Saznajte sve blagodeti ove bogovske biljke
Uspešno ste se prijavili