Kada i zašto nastaje, šta je zapravo, gde se obično javlja i kako se leči. Pa da počnemo od najbitnijeg.
Šta su to miomi?
Lejomiomi ili fibroidi, kako se miomi drugačije nazivaju, su dobroćudni tumori glatkih mišića materice, a stastika pokazuje da svaka treća žena u reproduktivnom periodu ima miom. Najćešće su prisutni kod žena starijih od 35 godina i individualno je koliko će brzo da se razvijaju i gde će da se pojave. Takođe, njihov oblik i veličina su različiti, pa tako mogu da narastu od nekoliko milimetara pa do veličine koja će ispuniti skoro celu abdominalnu šupljinu.
Gde miomi mogu sve da se razviju?
Različita su mesta na kojima može da nastane ovaj benigni tumor. Prema njihovoj lokaciji mogu da se svrstaju u tri grupe i to:
Intramuralni – nalaze se u zidu materice i predstavljaju najčešći tip mioma;
Subserozni – mogu se naći na spoljašnjem zidu materice
Submukozni miomi – nalazese na unutrašnjem zidu materice i rastu prema endometrijalnoj šupljini što dovodi do promene oblika i veličine materice.

Foto: Profimedia
Da li su opasni?
Generalno, oni nisu opasni po život, ali svakako da remete svakodnevnicu žene. Nisu svi miomi simptomatski, a ukoliko jesu, najčešće se javljaju obilna menstrualna krvarenja, posledične anemije, pritisak na bešiku, intenzivan bol u abdomenu, neplodnost, što značajno narušava kvalitet života žene…
Iako tačan uzrok nastanka i dalje nije poznat, klinička ispitivanja potvrđuju da se miomi javljaju u reproduktivnom periodu žene kada je lučenje hormona najintenzivnije, dok u ostale faktore rizika spadaju još i genetska predispozicija, godine, rana prva menstruacija…
Terapija za lečenje mioma
Sada kada smo vas uputili u najosnovnije informacije u vezi sa miomima, potrebno je naglasiti i na koji način se oni leče. Lečenje pre svega zavisi od veličine, prisustva simptoma, i mesta na kojem se javio miom. Ukoliko simptomi nisu ozbiljni dovoljan je redovan ginekološki pregled i praćenje. U suprotnom postoje medikamentozna terapija kao i hirurška intervencija.
Žene se često usled nedovoljne informisanosti o dostupnim opcijama za lečenje mioma opredeljuju za hirurški zahvat. Pored toga što operativni zahvat nosi određene rizike, hirurški pristup nije uvek pogodna opcija za sve pacijentkinje, npr. kod žena koje planiraju trudnoću ili kod žena koje bi radije čekale povlačenje simptoma mioma materice usled menopauze.
Od 2012. godine na tržištu je dostupan lek za lečenje umerenih do teških simptoma mioma kod odraslih žena u reproduktivnom periodu. Ukoliko lekar proceni da postoji potreba ovaj lek se može koristiti intermitentno (ponavljano uz prekide) dugoročno tokom reproduktivnog perioda.
Jedna tableta dnevno pije se tokom tri meseca nakon čega se u dogovoru sa ginekologom određuje dalji tok terapije.
Uspešno ste se prijavili