Ranije nije postojala kuća koja nema na stolu neku enigmu za rešavanje. Uglavnom su dnevne novine delile zbirke rebusa, sudoku igre, slagalica, a ukrštene reči su bile glavne. Sve ove mozgalice, pored toga što su interesantne i pogodne za „ubijanje vremena“, one su odlična vežba za naš mozak.
Predrasuda je da je ovo zanimacija za starije, čak više koristi donosi mlađim generacijama.
Mnoga istraživanja su urađena na ovu temu, ali poslednja u nizu i najzanimljivija su ruska. Naime, njihovi naučnici su utvrdili da su osobe koje su kao mlade volele da rešavaju ukrštenice u srednjim godinama su bile bistrijeg uma. Takođe, kratkoročno pamćenje i brzina razmišljanja bili su bolji osobama koji rašavaju ukrštene reči, nego kod vršnjaka koji se time ne bave.
A kada pričamo o starijim generacijama, intelektualna aktivnost ljubitelja ukrštenica kod penzionera jednaka je onoj koju imaju osobe deset godina mlađe, a koji se ne bave mozgalicama.

Foto: Profimedia
Pored Rusa, interesantna ispitivanja su pravili i britanci. Naučnici sa Univerziteta Ekseter iz Velike Britanije na Međunarodnoj konferenciji AAIC 2017. godini u Londonu izložili su rezultate na ovu temu. Ispitivanjima u više zemalja i oglednim grupama sa više od 20 hiljada stanovnika starosti između 50 i 90 godina potvrđena je korist rešavanja ukrštenih reči i mozgalica i to u bilo kom uzrastu.
Za sve koji možda do sada nisu imali priliku da rešavaju ukrštene reči, a želeli bi, evo kako se ove mozgalice popunjavaju. U pitanju su dvodimenzionalne rabele koje imaju redove i kolone u koje treba da se upišu tražene reči. Jedno polje – jedno slovo. Na taj način se reči ukrštaju i i stvaraju kompletnu sliku, odnosno upisivanjem reči koje znate dobijate mogućnost da otkrijete i rešite i one manje poznate ili za vas skroz nepoznate reči. Sve to čini ovu igru neizvesnom i uzbudljivom, a kada se popuni čitava ukrštenica stvara se osećaj ličnog postignuća i uspeha, samim tim osoba je i zadovoljnija.
Danas nisu toliko popularne papirne koje se popunjavaju olovkom, sve češće imamo priliku da mladi na telefonima putem aplikacija igraju ove igre i na taj način razvijaju moždanu gimnastiku, ali mi ipak savetujemo da se okrenete „staroj školi“.
Ima nešto u toj hartiji koju možete da presavijete kad i kako vi hoćete i koja vam ne prazni nikakve baterije, naprotiv, puni vas znanjem, pospešuje vašu opštu informisanost i čini da se osećate sjajno.
Srećno.
Pročitaj još:
Slagalice razvijaju maštu i motoriku: Korisna društvena igra za sve uzraste!
Budite deo stvarnog, a ne virtuelnog sveta: Saveti kako da što manje vremena provedete na telefonu!
Prođite sa nama kroz Muzej iluzija: Sve što vidite nije stvarno, a ono što vas zavara je istina!
Uspešno ste se prijavili