Menstrualni ciklus je hormonski rolerkoster koji utiče na sve aspekte ženskog tela – od balansa i koordinacije, do regeneracije mišića, sposobnosti koncentracije i granica telesne snage. Iako se o tome neobično retko govori, logično je da određene faze ciklusa sa sobom nose i povećan rizik od povreda kod sportistkinja.
Iako zainteresovanost za ovu temu raste, iznenađujuće je što nije već uveliko sprovedeno više temeljnijih istraživanja koja bi obezbedila ekstenzivnije podatke na ovu temu. Ali to nas vraća na pitanje drastičnog manjka specijalizovanih studija i uloženih resursa na temu žena u sportu.
Samim tim, većina modela treninga i metoda za prevenciju povreda kreirani su po meri muškog tela.

Jedna od istaknutih studija na ovu temu, Menstrual Cycle and Sport Injuries: A Systematic Review, objavljena u Nacionalnoj biblioteci medicine, pokazuje da se najveći broj povreda kod sportistkinja događa tokom ovulacije.
🔵 Ovulacija: najranjivija faza ciklusa?
Na prvi pogled, ovulacija deluje kao trenutak vrhunca – estrogen je visok, snaga i energija često dostižu maksimum, a žena se oseća moćno u svom telu. Međutim, ovo je ujedno i trenutak ciklusa u kome je žena najpodložnija povredama. Ali zašto?
Istraživanja pokazuju da visok estrogen u ovulacijskoj fazi utiče na elastičnost i stabilnost ligamenata, posebno prednjeg ukrštenog ligamenta (ACL), koji je jedan od najčešće povređivanih delova tela kod sportistkinja, naročito u sportovima koji uključuju nagle pokrete, skokove i zahtevnu koordinaciju.

Iako iz emotivnog ugla ovulacija deluje kao najenergičnija etapa ciklusa, telo je tada zbog kompleksne hormonske aktivnosti fiziološki manje stabilno, te i podložnije povredama.
♦️ Propratne distrakcije
Pored fiziološke osnove, u jednačinu ulaze i praktični razlozi: propuštanje zagrevanja radi odlaska u toalet i zaokupiranost „probijanjem“ na odeću u toku izvedbe.
Sve su ovo distrakcije koje skreću pažnju sa samog izvođenja u trenutku u kome je fokus presudan, kako za ostarenje maksimalnih rezultata, tako i za sprečavanje povrede.
🌎 Zašto je edukacija važna?
Programi treninga i oporavka, čak i u profesionalnim uslovima, i dalje se baziraju na muškim telima i muškom hormonskom ritmu.
Ostavljajući menstrualni ciklus i njegove efekte na žensko telo po strani zanemarujemo ključnu informaciju: da telo žene ne funkcioniše jednako iz dana u dan.
Osvestiti i pratiti sopstveni ciklus prvi je korak ka boljoj brizi o svom telu. Bilo da ste rekreativka, trkačica, plesačica ili neko ko samo voli da se kreće — imajte na umu da dani nisu isti i da ne treba ni očekivati isto od sebe svakog dana.
Edukacija je moć, ali i odgovornost; a u ovom slučaju, i moguća prevencija.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili