Od raka pluća u Srbiji godišnje oboli gotovo 6.000 ljudi, a Ljubica Gašić je jedna od njih. Iako se suočila sa opakom bolešću, postavila se iznad situacije i potrudila se da koliko je moguće bude jača od kancera.
A kako je sve počelo?
– Nisam imala nikakve simptome. Toga dana sam otišla kod lekara da preuzmem lek za pritisak i na putu od kuće do Doma zdravlja osećala sam takav zamor, malaksalost, pa to ne liči na mene uvek sam žustra bila. Požalila sam se svojoj doktorki Neveni Jović iz Doma zdravlja Železnik, koja je ozbiljno shvatila moju žalbu i počela da ispituje o čemu se radi – kaže Gašićeva.
Prvo je radila EKG srca, pa kad se problem ovog mišica eliminisao, doktorka joj je poslušala pluća.
– Čim je sklonila slušalice sa mene, rekla mi je da joj je nešto sumnjivo pa me je poslala kod pulmologa na Klinički centar. Već prvi snimak je pokazao da to ništa ne valja. Sutradan se skenerom potvrdilo da imam karcinom pluća i to kompletno zahvaćeno desno plućno krilo – navodi Gašićeva.
Pušenje je glavni rizik za nastanak raka pluća i ono je odgovorno za pojavu bolesti kod približno 90 odsto muškaraca i 80 odsto žena. Zvanična istraživanja iz 2014. godine pokazuju da u Srbiji oko 35 odsto populacije puši.
Oni koji su doživeli da od lekara čuju da su upravo oni ti koji su oboleli od nekog oblika karcinoma, navode da osećaj u tom trenutku ne može da se opiše. Koje god reči da se izgovore, ne bi bile dovoljnojake da opišu sva osećanja u tim trenucima. Tako je bilo i Ljubici.
– Šok! Tone lađa, tonu svi moji planovi, a šta je sa porodicom? Pomislila sam onda, ma neka tone brod, ja ću da plivam. Takav stav sam zauzela i ispred svoje dece, a bio je neobjašnjivi stres i šok za mene kada sam saznala, ali sam se trudila da savetima doktora i svojom pozitivnom energijom uspem da se izborim sa ovom surovom bolešću – hrabra je Gašićeva.
Simptomi koji ukazuju na pojavu karcinoma pluća su najčešće slični simptomima pušačkog bronhitisa, ponavljanih infekcija disajnih puteva, hroničnog opstrukcijskog bronhitisa. Dakle, najčešćih hroničnih stanja i bolesti disajnih organa, što upravo najčešće ometa sumnju na ovu tešku bolest. Među najčešćim simptomima su: kašalj, suv ili sa iskašljavanjem sekreta, otežano disanje i/ili osećaj nedostatka vazduha, bol u grudnom košu, promuklost.
Njoj su ponudili da uđe u studiju hemoterapije, a iako joj je to tada bilo nepoznato imala je dovoljno poverenja u doktore da pristane. I isplatilo se!
– Prvu terapiju sam imala 1. marta ove godine, a sada sam u ponedeljak završila četvrtu. Došli su mi nalazi koji kažu da je već 50 odsto bolje u odnosu na prvi rezultat. Zgazili smo prvu polovinu, ostaje da guram istim tempom i ostali deo ove opake bolesti – zaključuje Gašićeva.
Respiratorno udruženje Srbije, kao strukovno udruženje pulmologa, uz podršku i pokroviteljstvo Ministarstva zdravlja i Ministarstva omladine i sporta pokrenulo je veliku kampanju podizanja svesti o značaju prevencije i rane dijagnostike najučestalijeg raka današnjice u Srbiji i svetu – karcinoma pluća. Tim podovod održana je edukativna tribina „Živi život punim plućima“.
Ono što bi trebalo da se naglasi jeste da je Ljubica 35 godina bila aktivnu pušač, a da je cigarete samoinicijativno ostavila pre dve godine.
– Odlučila sam da ne pušim više zbog toga što je duvan štetio mom budžetu, a ne zdravlju. Tada sam imala takvo mišljenje, sada je već drugačije. Moja poruka za sve je klonite se pušenja, dajte korak boljitku zdravlja bacanjem te cigarete.Što se mene tiče, u borbi sam da, ako ništa drugo, ovu opaku i tragičnu bolest pretvorimo barem u hroničnu – priča ona.

Foto: Latif Adrović
Stručnjaci preporučuju da su redovne kontrole obavezne kako bi se sprečila bolest ili kako se ne bi otkrila u kasnoj fazi. Pušači od svoje 50. godine treba da idu na redovne godišnje preglede, pri čemu se savetuje na svakih nekoliko godina i takozvani niskodozni skener pluća.
Šanse za uspešno lečenje su decenijama imali samo pacijenti kojima se bolest otkrije u ranoj fazi i koji su operisani, a u poslednjih 15 godina situacija se drastično menja. Danas smo svedoci brzog razvoja imunološke terapije različitih malignih bolesti, koja predstavlja pravu revoluciju u lečenju karcinoma posle molekularne terapije, pa tako i karcinoma pluća sa odličnim rezultatima.
Više o imunoterapiji saznajte u video prilogu:
Pročitaj još:
Asmir Kolašinac: Ne moramo svi biti šampioni, ali OVO moramo da uradimo zbog svih nas
Sergej Ćetković živi život punim plućima: Ostavljam cigarete
Zabrinjavajuća statistika: Srbija je druga u Evropi po smrtnosti od raka pluća
Uspešno ste se prijavili