Takođe, parovi, koji su prvo dete dobili vantelesnom oplodnjom moći će o trošku države, istom metodom da pokušaju da dobiju i drugo dete, bez obzira na to da li su prvi postupak uradili u državnoj ili privatnoj klinici.
– Svi bračni i vanbračni parovi koji su od 18. juna 2018. ušli u proces lečenja neplodnosti o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) imaju pravo da o trošku države zamrznu, odnosno odmrznu embrione. Pravilnikom, koji je stupio na snagu 28. februara ove godine prava na lečenje postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje (BMPO) o trošku države proširena su, pa žena sada ima pravo na zamrzavanje do ukupno šest embriona, kao i pravo na tri krioembriotransfera radi dobijanja prvog deteta, pored tri stimulisana postupka biomedicinski potpomognute oplodnje, odnosno na jedan krioembriotransfer radi dobijanja drugog deteta, pored dva postupka BMPO – potvrdio je Nemanja Velikić, savetnik direktora RFZO za informisanje za Ženu.
On je dodao da RFZO sprovodi sve aktivnosti iz svoje nadležnosti kako bi se u narednom periodu proširila prava na zdravstvene usluge zamrzavanja, odnosno odmrzavanja reproduktivnih ćelija.
Pročitaj još:
Kancer ne utiče na plodnost, već hemoterapija: Uradite ove analize ako želite vantelesnu oplodnju!
Pitajte sve: Tražite od stručnog tima da vas upozna o svim detaljima procedure vantelesne oplodnje!
Da li je neophodno da uradite preimplantacioni genetski skrining u procesu vantelesne oplodnje?
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Žena