Guido (Beninji) je žestoko zaštitnički nastrojen, neverovatno duhovit i odvažan otac i suprug. On nas uči da se neustrašivo volimo, savesno živimo i budemo večni optimista čak i usred tragedije.
Način na koji stvara igre iz najglupljih situacija, samo da bi zaštitio svog malog sina od zastrašujućih nacista, pokazuje koliko je bio brižan otac. Iznad svega, njegov lik daje lekciju o neprestanom optimizmu, jer insistira na tome da je „Život lep, uvek“ – sve što treba je perspektiva da se na taj način gleda.
Ovaj film odaje veliko svedočanstvo lepoti čovečanstva u vremenu koje se najviše pamti po zločinima počinjenim nad ljudskim dostojanstvom: holokaustom. Film ilustruje zverstva holokausta na moćan način, ali ipak prikladno. Oštro nepoštovanje ljudskog dostojanstva vidljivo je u postupanju sa Jevrejima u getu, proterivanjem iz svojih domova, odbijanjem bitnih stvari za opstanak i u samom koncentracionom logoru.
Guido nastoji da zaštiti svog sina od strahota koncentracionog logora. Uspešan je, ali samo zato što se kroz čitav život posvetio se tome. Očuvanje nevinosti je možda najdublja tema u filmu, a pokazuje koliko je upravo to važan aspekt odgoja jer promoviše zdravu, zrelu izloženost glavnim problemima i štiti decu od štetnih aspekata sveta kada su još u fazi razvoja.
Ova zaštita je važna jer, u ovoj mladoj dobi, deca nikako ne mogu da shvate ozbiljnost situacija. Takođe, deca se mentalno razvijaju. Svet u kome odrastu će oblikovati osobu u koju odrastaju. Nijedan roditelj ne bi odabrao da svoje dete oblikuje po uzoru na prljavi svet i trebalo bi da zaštiti svoju nevinost tokom ovih faza života.
Mi ne doživljavamo trenutno holokaust, ali smo u izolaciji što je svakako stresnija situacija od uobičajene. Pronađite način za optimizam, predstavite deci stanje kao određeni vid igre, njima će biti lepše i brže će im prolaziti vreme, a vi ćete biti srećniji.
Pročitaj još:
Ana Karenjina i grof Vronski: Stara ljubavna priča koja danas otvara nova pitanja
Uspešno ste se prijavili