Udruženje “Naša Aska” i centar za asistiranu reprodukciju iz Soluna “Embryolab” su ovog vikenda u Beogradu organizovali konsultacije za sve parove i žene iz Srbije kojima je vantelesna oplodnja jedini način da se ostvare u ulozi roditelja.
Prema statističkim podacima kod nas svaki peti par ima problem sa sterilitetom, a to je preciznije više od 400 hiljada parova u Srbiji.

Foto: Srađan Pajić
Interesovanje je bilo veliko, što je i definisalo ovaj događaj kao izvrstan. Limit je bio 62 para, što je u rekordnom roku popunjeno, ali s obziorom na to da nisu mogli svi zainteresovani da dobiju svoj termin zbog vremenskog ograničenja, Udruženje žena „Naša Aska“ će nastojati da i u budućnosti organizuju ovakve konsultacije.
Dva stručnjaka iz klinike, ginekolozi Hristos Papas i Mihalis Kiriakidis, davali su savete, gledali nalaze i upućivali na sledeći korak sve emotivne partnere i žene koje su došle. Oni smatraju da njihova borba sa neplodnošću ima veze sa brigom o osobi ili paru.
Danas, kada svedočimo sve češćoj potrebi za porastom nataliteta, ali i sve većem broju parova koji se bore sa neplodnošću, iznenađenje su bile i žene koje su došle same odlučne da ostanu u drugom stanju iako nemaju partnere. Naime, prema Grčkom pravu otvorena je mogućnost za to.
– Žene bez partnera mogu sa sopstvenom jajnom ćelijom ili sa doniranom da se ostvare u ulozi roditelja koristeći donirani uzorak sperme koji je prema našem zakonu dozvoljen – rekao je Hristos Papas, ginekolog.

Foto: Srađan Pajić
Takođe je bilo i dosta parova koji su došli zbog steriliteta kod muškaraca. Prema statističkim podacima jedan od dva muškarca ima umanjenu plodnost. U Solunu se leči između ostalog i problem azospermija.
– Istina je da muškarci sve češće imaju problem azospermije, odnosno nepostojanja spermatozoida, ali dešava se da je i sam spermogram jako loš, pa je u tim slučajevima neophodna donacija sperme. Parovi koji nas posećuju susreću se sa problemima kao što su: neplodnost kod žena, kod muškaraca, ali najkompleksnija situacija je kada je neplodnost zastupljena na obe strane – kaže Mihalis Kiriakidis, ginekolog.

Foto: Srađan Pajić
Ukoliko se uplašite svega zato što je u pitanju strana država i drugo govorno područje, opustite se, oni Srbe dočekuju na srpskom jeziku. Za to su zaduženi njihovi koordinatori sa našeg područja, Nataša Strinić i Sunčica Ljubenko, koje su most između vas i klinike. Njihova uloga jeste da vam olakšaju čitav proces i omoguće da bezbolno prođete kroz proceduru vantelesne oplodnje, jer znaju da su na tom putu najpotrebnije podrška i adekvatne smernice.
Opšte je poznato da su Grci i Srbi bliski narodi, pa s tim u vezi i ne čudi velika popularnost koju Embryolab uživa kod nas.

Foto: Srađan Pajić
Njih od drugih izdvaja zavidna statistika koja govori u prilog ovoj klinici koja postoji sada već 15 godina. Oni mogu da se pohvale velikim brojem uspešno odrađenih procedura, samim tim i dosta velikim brojem beba.
Tim stručnjaka svakodnevno prati utvrđene korake, detaljno se bave ispitivanjem i istragom svakog slučaja ponaosob, jer je to ono što igra ključnu ulogu u planiranju i odabiru odgovarajuće terapije, a onda i uspešnosti terapije.
Pročitaj još:
Reagujte na vreme: Najčešći razlozi zbog kojih se žene odlučuju za vantelesnu oplodnju!
Uspešno ste se prijavili