U prethodnom tekstu smo se potrudili da vam kroz detalje objasnimo šta je sve potrebno da uradite od analiza ukoliko ne možete da ostanete u drugom stanju. Detaljnije o tome pročitajte u posebnom tekstu OVDE.
Danas ćemo da se baziramo na muškarce i analize koje oni treba da urade:
Spermogram
U proseku jedan od dvojice muškaraca se suočava se nekom vrstom neplodnosti. Ispitivanje pomoću spermograma se smatra najpouzdanijim načinom procene plodnosti muškarca. Klinika Embryolab procenjuje i pruža rešenje za svaki slučaj muške neplodnosti.
Spermogram je ispitivanje kojim se kontroliše koncentracija, pokretljivost i morfologija spermatozoida, na uzroku sperme koji se dobija masturbacijom.
Prvo, meri se volumen uzorka. Količina ejakulata, kada je skupljanje uzorka potpuno, indirektno određuje funkciju reproduktivnih žlezda, kao što su prostata i semene kesice. Količina uzorka treba da bude od 1,5 do 6 ml.
U nastavku ispitujemo koncentraciju spermatozoida koji se stvaraju pri jednoj ejakulaciji, pokretljivost i morfologiju spermatozoida.
Koncentracija spermatozoida indirektno određuje nivo funkcionisanja testisa kod muškarca. U skladu sa nedavnim kriterijumima Svetske zdravstvene organizacije (WHO, 2010), koncentracija spermatozoida treba da prevazilazi 15.000.000 po kubnom centimetru.
Pokretljivost spermatozoida je važan parametar za dinamiku sperme. Interesuje nas procenat spermatozoida koje karakteriše progresivno kretanje. Ukupan broj spermatozoida koji se kreću progresivno u plodnoj spermi treba da prevazilazi 32% tokom prvog sata posmatranja (WHO, 2010)
Morfologija spermatozoida takođe je veoma važan parametar kod ispitivanja sperme. U jednom plodnom uzorku, procenat spermatozoida sa normalnom morfologijom treba da prelazi 5% (WHO, 2009)
Da bismo bili sigurni kada je reč o merenjima koja sprovodimo, aktivno učestvujemo u Međunarodnoj organizaciji eksterne kontrole kvaliteta (NEQAS) za parametre sperme.

Foto: Pexels
FISH sperme
Pomoću tehnike FISH (Fluorescent In Situ Hybridisation) kontrolišemo broj hromozoma kod spermatozoida, a što se ne može videti na standardnom spermogramu. Pojava povećanog procenta spermatozoida sa povećanim brojem hromozoma ili sa povećanim procentom fragmentacije DNK, može biti naznaka steriliteta ili mogući uzrok neuspešnih pokušaja vantelesne oplodnje. Tačnost merenja koja sprovodimo potvrđuje se učešćem u Međunarodnom pilot programu za eksternu kontrolu kvaliteta (CEQAS).
Mikrodelecije Y hromozoma
Određene mikrodelecije Y hromozoma se dovode u vezu sa muškim sterilitetom i azoospermijom.
Određivanje procenta spermatozoida sa fragmentisanim genetskim materijalom (indeks SDF).
SDF Index je nalaz koji određuje procenat spermatozoida sa fragmentisanim genetskim materijalom (DNA). Pronađeno je da se uzorci sperme sa povećanim procentom spermatozoida sa fragmentisanim genetskim materijalom dovode u direktnu vezu sa:
- niskim procentom oplodnje
- lošim kvalitetom embriona
- neuspelim usađivanjem embriona u matericu
- velikim procentom pobačaja nakon vantelesne oplodnje, kao i odmah nakon začeća.
Na osnovu podataka kojima do sada raspolaže klinika Embryolab, čini se da se procenat fragmenata veći od 30% dovodi u direktnu vezu sa sterilitetom. U ovim slučajevima, i pored toga što jajna ćelija poseduje mehanizme za ispravljanje, ne obezdeđuje se stvaranje embriona sa normalnim genetskim sastavom.
Pročitaj još:
Kako se ispituje razlog ženske neplodnosti i da li ste kandidat za vantelesnu oplodnju?
Prvi deo: Abeceda izraza sa kojima ćete se sresti ako krenete na vantelesnu oplodnju
Drugi deo: Abeceda izraza sa kojima ćete se sresti ako krenete na vantelesnu oplodnju
Uspešno ste se prijavili