Kada odlučite da pred Bogom izgovorite sudbonosno da, to podrazumeva i niz protokola i obaveza koje treba da obavite pre samog čina venčanja. Po pravilu, trebalo bi da vas venča mladoženjim sveštenik i to u crkvi kojoj budući suprug pripada. Ukoliko je volja mladenaca da se čin venčanja obavi u nekoj drugoj crkvi, potrebno je da se zatraži blagoslov od mladoženjinog popa, da pristane da vas venča u drugom verskom objektu.
Ukoliko dobijete blagoslov, onda bi trebalo da odete i raspitate se u crkvi o ceni i slobodnim terminima. Takođe, ono što je potrebno da imate za crkveno venčanje su: burme, sveće kupljene u crkvi, crno vino, čaša, platno za vezivanje ruku mladenaca. I ako ste mislili da je to sve, niste u pravu.
Mladenci moraju da prođu i kroz predbračni ispit, koji polažu kod sveštenika verenice (ukoliko mladenci nisu iz iste parohije).

Foto: Envato
Otac Dušan je objasnio šta podrazumeva ovaj ispit:
– Na predbračnom ispitu sveštenik proverava slobodno bračno stanje kandidata, njihovu slobodnu volju, da nisu u nekom krvnom ili duhovnom srodstvu, za koje treba razrešenje nadležnog episkopa ili pak Svetog arhijerejskog sinoda, da braku ne stoje kao prepreka neka druga smetnja ili zabrana i da li su verenici sposobni da stupe u brak. Nekad se na ovom ispitu utvrđivao i miraz koji devojčini roditelji treba da daju mladencima. U vreme kad se mladenci nisu pitali i kad su roditelji samostalno birali bračnog druga svojoj deci, razume se da predbračni ispit nije bio ni potreban. Danas se na predbračnom ispitu proverava i neophodno poznavanje istina pravoslavne vere, a sveštenik poučava verenike o hrišćanskom braku, svetosti bračne zajednice, međusobnim dužnostima supružnika, o vaspitanju dece, o „nošenju bremena jedan drugoga“. Ako sveštenik shvati da kandidati nisu upoznati sa najosnovnijim istinama vere i dužnostima supružnika, može zahtevati da se ispit odloži, da im dade uputstva šta da nauče, pa da se ponovo jave – naveo je otac Dušan.
Posebna uputstva sveštenik će dati ako je u pitanju mešoviti brak (ako oboje nisu pravoslavni, već je jedan druge konfesije, a kršten i miropomazan) i u tom pravcu će sveštenik naročito poučiti inoslavnog člana, tražeći od njega da potpiše i određene izjave.
– Kad sveštenik zaključi da na putu braka ne postoje nikakve smetnje, da postoji slobodna volja, da su mladenci upoznati sa pravoslavnom verom i ciljem braka, vrši i kratak Čin predbračnog ispita (bilo da se vrši u hramu ili domu verenice) , u kome se moli za one koji žele da se bračnom zajednicom sjedine za ceo život. Na kraju sveštenik popunjava protokol o predbračnom ispitu, sa podacima verenika i verenice i njihovih roditelja, koji verenici potpisuju, a potpisuje ga i nadležni sveštenik. Ako se venčanje vrši u drugoj parohiji, sveštenik dostavlja zapisnik o predbračnom ispitu parohu koji će izvršiti venčanje – stoji na sajtu svetosavlje.
Pročitaj još:
Da li je moguće da se, nakon razvoda, ponovo venčate u crkvi?
Bez OVOGA ne idite pred matičara: Dokumenta koja su potrebna i za crkveno i za opštinsko venčanje
Istraživali smo do detalja: Evo koliko košta prosečna svadba u Srbiji
Uspešno ste se prijavili