Aska je pokrenula veliko istraživanje na temu HPV vakcine. Nakon objavljivanja ankete, portalu Aska se javila Katarina koja nam je otkrila da je i ona u grupu onih koji podižu svest o važnosti ove teme.
– Imam skoro 30 godina i odlučila sam da platim vakcinu za koju sam sigurna da će me u budućnosti zaštititi. Na prvom „sastanku“ sa lekarom sam pitala da li sada ičemu služi vakcina s obzirom na to koliko sam stara. Objasnili su mi da je vakcina nanovalentna, tako da je matematički nemoguće da sam do sada zakačila baš sve sojeve HPV-a, a i da me svakako štiti od tih koje do sada nisam imala – kaže Katarina za Asku.
Kako navodi, nije potrebno da se prethodno testiraš na HPV, a primaju se tri doze u određenom razmaku.
– Druga doza se prima dva meseca nakon prve vakcine, a treća doza četiri meseca nakon druge. Što se tiče nuspojava, od ove vakcine ih nećete imati. Posle prve doze sam osetila blagi bol u ruci i to je sve. Posle druge doze se ni to nije desilo. Takođe, alergijske reakciju su minimalne, ako ih uopšte i bude. Jedan deo vakcine sadrži virus, a ostatak je kvasac. Pre primanja vakcine svakako će vas pitati da li ste alergični na kvasac ili lateks – prenosi Katarina utiske.
Prema zvaničnim podacima Batuta, u Srbiji vakcina protiv humanog papiloma virusa košta 14.404 dinara po dozi. Za dečake i devojčice uzrasta od 9 do 19 godina vakcina je besplatna.
– HPV vakcina je prvi preventivni inovativni lek koji je država obezbedila o trošku osiguranja. Radi se o devetovalentnoj vakcini, cena jedne doze je 14.000 dinara, a u zavisnosti od uzrasta prima se u dve ili tri doze. Dakle, ne radi se ni o malo jeftinoj vakcini. Od strane SZO ova vakcina je proglašena za najbezbedniju i efikasnu. Pored svih ovih činjenica, ipak je prošlo dovoljno vremena od juna 2022. godine, kada je RFZO uveo ovu vakcinu, ukupno je vakcinisano samo 5 odsto dečaka i devojčica. To je apsolutno nedovoljno i tim rezultatom nismo zadovoljni. Ono što država još može da uradi i ono što je u planu jeste HPV tipizacija. To znači da će u domovima zdravlja i institutima za javno zdravlje biti omogućeno da se svakoj ženi uzrasta od 35 do 60 godina, radi HPV tipizacija kako bi se odredilo da li pacijentkinja ima onkogeni HPV. Kada se otkrije onkokeni HPV, ta žena je kandidat za češće preventivne preglede, a samim tim to će značiti i da postoji mogućnost da se na vreme dijagnostikuje eventualna pojava karcinom grlića materice – reklaje prof. dr Sanja Radojević Škodrić, direktorka RFZO.
Takođe, svakoga dana u Srbiji četiri žene obole, a dve umru od raka grlića materice, oboljenja koje najčešće izaziva humani papiloma virus (HPV), pokazuju zvanični zdravstveni podaci.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili