Medicinski asistirana humana reprodukcija je vid začeća koji se postiže spajanjem gameta bez polnog odnosa. Proces u kom spermatozoid oplođuje jajnu ćeliju van tela žene, a embrion koji se stvara se pod određenim uslovima prenosi u matericu. Obuhvata i tehnike asistirane humane reprodukcije – intrauterinu, intracervikalnu i intravaginalnu inseminaciju.
Za uspešnu asistiranu humanu reprodukciju neophodno je da prethode određeni postupci. Mi smo razgovarali sa stručnjacima iz klinike Embryolab koji primenjuju konkretne procedure da bi postigli najbolji rezultat.
Počinju sa istraživanjem, tj. pronalaženjem razloga koji do sada nisu odveli par do željene trudnoće i rođenja deteta.
Hormonski profil
Prvi korak istraživanja je analiziranje nivoa reproduktivnih hormona. U klinici Embryolab poseduju savremenu akreditovanu hormonalnu i imunološku laboratoriju, da bi blagovremeno, verodostojno i sa tačnim rezultatima izašli u susret svakom od pacijenata, ispitujući nivo reproduktivnih hormona kod žena, ali i kod muškaraca. Istovremeno, ispituju funkciju štitne žlezde kontrolom nivoa njenih hormona.
Infektivna oboljenja
Strogo poštujući međunarodne propise testiraju i žene i muškarce na infektivna oboljenja: AIDS, hepatitis C, hepatitis Β i sifilis.
Kariotip
Kontrolom kariotipa se analizira postojanje brojčanih ili strukturnih anomalija hromozoma. Hromozomski poremećaji mogu da utiču na plodnost i da rezultiraju spontanim pobačajima.
Trombofilija se odnosi na širok spektar stanja koja utiču na normalno zgrušavanje krvi, stvarajući trombove. Obično trombofilija utiče na trudnoću, izazivajući pobačaje. Testom na trombofiliju, koji obavljaju u klinici Embryolab, stručnjaci analiziraju široki spektar uzroka koji mogu da izazovu trombofiliju, da bi se svaki slučaj uspešno tretirao.

Foto: Envato
Analize krvne slike, biohemijske i molekularne analize
U okviru opsežnijeg ispitivanja sprovodi se niz analiza krvi (opšti nalaz krvi, elektroforeza hemoglobina), biohemijskih testova (kontrola šećera, gvožđa itd.), ali i molekularnih analiza (npr. hromozomsko ispitivanje mikrodelecija Y hromozoma), da bi se ispitali razni parametri koji su uključeni u uspeh vantelesne oplodnje.
Ultrazvučna kontrola
Ultrazvučna kontrola se sprovodi da bi pratili proces indukcije ovulacije, uz hormonsku kontrolu, kako bi se uočila reakcija jajnika na tretman. Upotrebom ultrazvučnog sistema Voluson Expert i volumetrijskog softvera računanja koji sistem poseduje, u kombinaciji sa trodimenzionalnom vizuelizacijom, uspešno obavljaju tačna merenja broja i veličine folikula. Na ovaj način izbegavaju odstupanja koja proizilaze iz dvodimenzionalnog merenja, kojim se ne dobija jasna slika oblika folikula. Tačnost merenja pruža mogućnost da se primeni adekvatna i bezbedna farmaceutska terapija za svaku ženu.
Kontrola endometrijuma (EFT)
Metod kontrole funkcionisanja endometrijuma koji se primenjuje u ustanovi Yale School of Medicine, najverovatnije predstavlja najprecizniji način procene stanja prijemčivosti endometrijuma. Klinika Embryolab bira ovaj metod da bi se odabrala adekvatna terapija za asistiranu humanu reprodukciju. Proces asistirane reprodukcije ima za cilj dobar endometrijum jer se tu (u sluzokožu materice) usađuju oplođenje jajne ćelije. Da bi došlo do uspešne i zdrave trudnoće potrebno je da endometrijum ima prirodnu funkciju. Uz pomoć pregleda EFT (Endometrial Function Test) mogu se dijagnostifikovati mogući poremećaji u funkcionisanju endometrijuma. Uz odgovarajuću terapiju, endometrijum može povratiti svoju prirodnu funkciju, da bi došlo do nesmetanog razvoja embriona u odgovarajućem okruženju.
Histeroskopija
Histeroskopijom se ispituje materica i kanal grlića materice, da bi se ustanovilo eventualno postojanje anatomskih poremećaja, kao što su polipi, adhezije i fibroidi. U slučaju da se konstantuje neki od ovih poremećaja, uspešno se vrši adekvatna hirurška intervencija, a istovremeno se stručni tim stara i za funkcionalnu stimulaciju endometrijuma pomoću tehnike endometrial scratching.
U sledećem tekstu objasnićemo vam kako se sprovode istraživanja za mušku neplodnost!
Pročitaj još:
Fizička aktivnost je (ne)potrebna za začeće: Da li vežbanje može da pospeši plodnost kod žena?
Vitrifikacija, nova metoda zamrzavanja embriona koja povećava uspešnost začeća!
Stručnjaci tvrde: Prerani ulazak spermatozoida u jajnu ćeliju može da učini da se embrion ne razvije
Uspešno ste se prijavili