Bulimija nervoza je ozbiljan poremećaj ishrane koji se karakteriše ponovljenim epizodama prejedanja praćenim kompulzivnim ponašanjem kako bi se izbegla dobitak težine. Ove epizode prejedanja obično uključuju konzumiranje velike količine hrane u vrlo kratkom vremenskom periodu, a osobe koje pate od bulimije često gube kontrolu tokom ovih epizoda.
Glumica Matea Milosavljević gostujući u podkastu „Nina i Nudla“ ispričala je kako se borila sa poremećajem u ishrani tokom puberteta,
– Trebalo mi je vremena da javno pričam o tome, ali mislim da je važno, to je bulimija. Ja sam se godinama borila sa tom psihičkom bolešću, skoro su mi rekli da je to psihička porodična bolest. Mislim da iako se podigla svest o mentalnom zdravlju malo se priča o anoreksiji i bulimiji, a one su jako važne jer mogu da imaju smrtonosni ishod. Za mene dok ne pokažem to neko svoje depresivno stanje niko ne bi rekao da sam depresivna jer ja kad izađem na ulicu, ja sam nasmejana. Sve moje boljke ostaju kod kuće ili na psihoterapiji. Niko nije dužan da trpi moja stanja, a mislim da je lepo videti srećne ljude – kazala je mlada glumica.
Stručnjaci kažu da nakon epizoda prejedanja, osobe sa bulimijom obično pribegavaju kompulzivnim ponašanjima kako bi izbegle debljanje. Najčešći oblik ovih ponašanja je izazivanje povraćanja, ali mogu uključivati i prekomerno vežbanje, korišćenje laksativa ili diuretika, ili posta. Važno je napomenuti da ove kompulzivne radnje nisu efikasne u sprečavanju dobijanja težine, ali pojedinci koji pate od bulimije često imaju nezdrav odnos prema svojoj težini i izgledu.
– Nikad ne mogu da kažem da sam bila debela ali sam u tinejdž dobu bila krupnija. Ja sam sebe ubedila da ne treba da izgledam tako. Onda su krenule dijete. U trećoj četvrtoj godini srednje škole autofagiju sam sama izmislila. Posle 19 h ne jedem ništa i to leto sam baš smršala. Kad sam došla u školu svi su se pitali šta mi se desilo. Zašto mora nužno nešto da mi se desi ako izgubim neke kilograme. To je ono što me i dan danas nervira, kada smršaš ili si mršav svako sebi da zapravo da pita zašto si tako mršav i da li jedeš nešto. Dok kada je neko gojazan to je neumesno da kažeš – kaže Matea.
Bulimija nervoza može imati ozbiljne fizičke i mentalne posledice, uključujući probleme sa digestivnim sistemom, zubima, bubrezima, srcem, kao i emocionalne izazove poput depresije i anksioznosti. Lečenje obično uključuje kombinaciju terapije, podrške od strane porodice i prijatelja, kao i ponekad lekove. Ako sumnjate da neko pati od bulimije nervoze, važno je potražiti stručnu pomoć od lekara, psihijatra ili terapeuta.
PROČITAJTE JOŠ:
Sve je osvojila u filmu „Sivi kamion crvene boje“, i dalje glumi, u ovom filmu je briljirala
Žarko Paspalj je preživeo dva infarkta i jedan moždani udar: Ovo su bili simptomi
Jelena Đoković o roditeljskim greškama i kako ju je ćerka povredila: „Rekla mi je da joj nisam mama“
Uspešno ste se prijavili