Vaginalno zdravlje se definiše kao vaginalno stanje koje održava adekvatno fiziološko stanje (bez simptoma bolesti) i omogućava zadovoljavajući seksualni život. Preduslov za očuvanje vaginalnog zdravlja je održavanje integriteta tkiva i normalne funkcije vaginalne mikrobiote, gde nivo estrogena igra važnu ulogu.
Kada dođe do njenog poremećaja, mogu da nastanu razni problemi. Najčešće se to dešava nakon lečenja antibioticima i antimikoticima, usled vaginoze, menstruacije, kao posledica hemioterapije i zračenja, hormonskih promena, nepravilne ishrane…
Zato treba znati da postoje probiotski sojevi koji štite vaginalnu mikrobiotu i koji dosta mogu da pomognu kada se nađu u adekvatnim preparatima. Bacillus coagulans je probiotski soj koji proizvodi mlečnu kiselinu, efikasno obnavlja i održava normalnu floru vagine i creva. Nalazi se u Eva Intima ® Biolact vagitorijama. Treba naglasiti da su rezultati studija pokazali da korišćenje Eva Intima ® Biolact vagitorija smanjuje simptome peckanja, svraba, iritacije, vaginalnog pe-ha statusa i sekreta. Ove vagitorije u sebi sadrže, osim pomenutog probiotskog soja i mlečne kiseline, i glikogen i ekstrakte kamilice i aloje.
Vaginalni lubrikansi i začeće
Vaginalni lubrikansi su dobar izbor jer poboljšavaju seksualni odnos, a koriste se kao sredstvo za povećavanje vaginalne vlažnosti. Kada su žene upitane zašto su koristile lubrikanse 70,9 odsto je odgovorilo da im je odnos bio prijatniji, 53,9 odsto da imaju problem vaginalne suvoće, a 24,8 odsto je smatralo da im je odnos neprijatan bez lubrikansa. U anketi 2.056 žena između 18-60 godina, 62 odsto su tvrdile da su makar jednom koristile vaginalni lubrikans, dok je 25,3 odsto koristilo poslednjeg meseca.

Foto: Envato
Ukoliko se lubrikansi koriste kod parova koji pokušavaju da začnu, treba preporučiti proizvode koji imaju pe-ha vrednost od 7,2, i koji su formulisani tako da ne deluju štetno na spermu, jajne ćelije, oplodnju ili embrione. Sve do nedavno, jedinstveno označavanje ovih proizvoda (PEB) nije bilo u upotrebi.
Označavanje vaginalnog lubrikansa kao proizvoda koji povećava verovatnoću začeća nudi sigurnost i informaciju za potrošače pri odabiru proizvoda koji podržavaju reproduktivne ciljeve pojedinca. Neki preparati na tržištu ne ispunjavaju sve uslove u pogledu bezbednosti, verovatnoće oštećenja tkiva, poremećaja vaginalne mikroflore i očuvanja pokretljivosti spermatozoida. Za žene u reproduktivnom periodu savetuje se korišćenje EVA INTIMA® MOIST gel sa pe-ha faktorom 5.5 (pruža prirodnu hidrataciju direktno u predelu vagine i vulve, eliminiše osećaj suvoće, peckanja i nelagodnosti).
Za povećanje verovatnoće začeća tu je ACTISPERM vaginalni gel sa pe-ha vrednošću od 7.2, koji doprinosi očuvanju vitalnosti sperme, povećava šanse za začeće i pojačava vaginalnu lubrikaciju tokom seksualnog odnosa. Za efikasno uklanjanje akumuliranog vaginalnog sekreta ili ostataka krvi, preporučuje se primena EVA INTIMA ® DOUCHE.
Ulja povezana sa većom stopom infekcija
A šta ako neko koristi razna ulja kao deo brige o vaginalnom zdravlju? Upotreba ulja u vagini povezana je sa osam puta većom stopom vaginalnih infekcija. Ova toksičnost je verovatno zbog prisustva peroksida i agenasa koji se formiraju u prirodnim i sintetskim uljima tokom vremena. Prirodna ulja kao što su bademovo ili maslinovo takođe nisu garancija za sigurnost polnih ćelija, a
veoma su sklona oksidaciji tokom rutinskih uslova skladištenja. Hladno ceđeno kokosovo ulje je manje sklono oksidaciji, a postalo je popularno za lokalnu primenu, ali njegov uticaj na vaginalni mikrobiom je nepoznat.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili