Ovo su stvari koje prate većinu parova koji se odluče da veštačkim putem dobiju dete. I to nije neka novina. Ali po ko zna koji put moramo da ponovimo da to sebi ne bi smeli da dopustite.
Da se odmah razumemo, sterilitet nije nešto od čega se umire, ali sa njim neretko dolaze i one ružne reči poput: stres, kriza i trauma. Iako nema fizičkog bola, duša je ta koja je naviše ranjena. Nemogućnost začeća frustrira, ugrožava mentalno zdravlje, partnerske odnose i odnose sa drugim ljudima. Ne postoji nikakva formula koja je univerzalna i primenjiva za svaku pacijentkinju, ali je danas jako važno reći da ne treba gubiti nadu jer je medicina zaista napredovala.
Šta vi možete da uradite po ovom pitanju? Pa da se klonite stresnih vesti, da se ne družite sa ljudima koji vam stvaraju nervozu i da se maksimalno posvetite sebi.
IMAJTE REALNA OČEKIVANJA
Možda ćete da zatrudnite sa prvim ciklusom vantelesne oplodnje i to bi bio najidealniji scenario, ali ako se to ne desi ne znači da nećete uspeti neki drugi put! Nekim ženama je potrebno malo duže za začeće, posebno ako su starije, ali sva istraživanja pokazuju da ako nastavite sa VTO, vaše šanse da na kraju rodite dete idu uzlaznom putanjom. Dakle, ne očajavajte nego budite uporni u ispunjenu želje!

Foto: Envato
NE DOZVOLITE DA VAS LEČENJE DEPRIMIRA
Znajući da će to možda da potraje nekoliko meseci, nastavite da se zabavljate. Održavajte dobar seksualni odnos sa partnerom. Neka to ostane deo normalnog života, jer ako zaustavite stvari u kojima uživate, svakodnevno ćete se podsećati da „još niste trudni“, zbog čega izgleda da će faza lečenja trajati zauvek. Nastavite sa svojim normalnim životom. Donesite odluku da ako ne uspete spremni ste da ponovite VTO. Za svaki neuspeh ili nedoumicu otvoreno pričajte sa partnerom i lekarima i saznajte sve što vas zanima. Tako ćete izbeći stanje depresije i anksioznosti, a pored toga bićete upućene u sve što vas očekuje.
BUDITE OKRUŽENI DRAGIM LJUDIMA
Neke žene ili parovi koji prolaze kroz VTO imaju porodicu ili prijatelje koji su svesni kroz šta prolaze i pružaju im veliku podršku. Drugi radije ne govore prijateljima i porodici da prolaze kroz VTO jer ne žele da se bave stalnim pitanjima „da li si trudna“? Ovde je izbor na vama, odlučite šta vam prija u tim trenucima i samo to radite! Budite okruženi ljudima koji pozitivno utiču na vas!
BUDITE POZITIVNI
Gledajte stvari sa lepše strane. To što vam je potrebna vantelesna oplodnja ne znači da ste vi problem, već da imate problem. A čim ste krenuli u proces vantelesne oplodnje, znači da ste na dobrom putu da taj problem i rešite. Šta bi bilo da ste želeli bebu onih godina kada vantelesna oplodnja nije ni postojala? Zar niste srećni što baš u ovom trenutku želite bebu kada je medicina toliko napredovala?
Ukoliko ne možete sami sa sobom da se izborite i da imate samo lepe misli, onda se obratite psihologu ili psihijatru. Ne, ne idu samo ljudi sa dijagnozom na ovakve razgovore, probajte i videćete koliko će vam to olakšati svakodnevicu.
Odeljenje za psihološku podršku klinike Embryolab stavlja akcenat na informisanju stranki o tome kako da se izbore sa mislima i osećanjima (na primer izučavanje tehnika opuštanja i upravljanja negativnim mislima), stimulišući na taj način pozitivne psihosomatske promene. Ova savetovanja su intervencije koje su usredsređene na upravljanje osećanjima koja se vezuju za problem neplodnosti i imaju pozitivan efekat na poboljšanje psihičkog zdravlja parova.
Pročitaj još:
Vi niste problem, vi imate problem! Psihološki aspekti ličnosti u procesu vantelesne oplodnje
Šta onda kad se dese ponovljeni bezuspešni pokušaji vantelesne oplodnje? Probajte sa OVOM metodom
Ako idete na vantelesnu oplodnju, želimo vam da VAŠ EMBRION dobije ocenu 1, evo i zašto!
Uspešno ste se prijavili