Još jednog čitaoca Aske brine ostavinska rasprava. Njegovo pitanje glasi: „Nakon očeve smrti brat i ja želimo da se odreknemo u majčinu korist, za njenog života. Da li nakon njene smrti brat i ja delimo nasledstvo na dva dela? Nas dvoje smo jedina deca. Kako da formulišemo to odricanje, a da budu najmanje takse?“
Pitali smo za savet advokata Vukašina Sekulića, iz advokatske kancelarije Sekulić, i njegov odgovor prenosimo u celosti:
“ Moguće je sporazumom stranaka, odnosno naslednika, u ostavinskom postupku da jedan od naslednika nasledi celokupnu zaostavštinu ostavioca. To treba u predlogu napisati, a na raspravi pred sudom se nasledničkim izjavama tako izjasniti. Pravosnaznošću ostavinskog rešenja, taj naslednik postaje vlasnik celokupne zaostavštine ostavioca. Sud će svakako ostavinskim Rešenjem odrediti svoju taksu za ostavinski postupak – koja isključivo zavisi od zaostavštine ostavioca.
Nadalje, pravosnažno rešenje kojim se nasleđuju (npr. nepokretnosti) mora proći postupak pred poreskom upravom radi poreza na nasleđe i poklon, a koliki iznos poreza može biti to zavisi od kvaliteta te same nepokretnosti. U ovom slučaju majka će postati vlasnik imovine, pa će tom imovinom moći i slobodno da raspolaže i za života (npr. ugovorom o prodaji), a i za slučaj smrti (npr. zaveštanje).
Kada nastupi životni slucaj i nakon njene smrti će se tek raspravljati njena zaostavština i njeni naslednici. Ali svakako deca ostavioca su prvi nasledni red.“
Uspešno ste se prijavili
Sta je potrebno od dokumenata za dopunsku ostavinsku raspravu .U pitanju je manje poljoprivredno zemljiste( oko 3500m2).
Kako da stupim u kontak sa advokatom, potrban mi je savet?