Šetnja je inače zdrava aktivnost, ali kada je praktikujemo nakon obroka, to može doneti dodatne koristi, kao što je smanjenje nivoa šećera u krvi. Istraživanje objavljeno 2022. godine u časopisu „Sports Medicine“ pokazuje da samo hodanje od dva do pet minuta nakon obroka može pomoći u smanjenju nivoa šećera u krvi.
– Povremene pauze tokom dana i posle obroka smanjile su glukozu u proseku za 9,51 odsto u poređenju sa produženim sedenjem. Međutim, isprekidano hodanje slabog intenziteta tokom dana dovelo je do većeg smanjenja glukoze u proseku za 17,01 odsto u poređenju sa sedenjem – rekao je Ejdan Bafi, koautor studije, preneo je CNN.

Ovo istraživanje sprovedeno je putem meta-analize, koja je u februaru 2022. godine analizirala sedam drugih studija. Te studije su istraživale kako sedenje, stajanje i hodanje utiču na nivoe insulina i šećera u krvi u telu. Ispitanici su zamoljeni da stoje ili hodaju dva do pet minuta svakih 20 do 30 minuta tokom celog dana kako bi se utvrdilo kako ove aktivnosti utiču na nivoe šećera u krvi.
Stajanje se pokazalo kao bolja opcija od odlaska na kauč da bi se odmorili, s obzirom na nivo šećera u krvi, ali nije imalo pozitivan efekat na smanjenje nivoa insulina u krvi. Međutim, osobe koje su nakon obroka odlazile u kratku šetnju imale su postepeno povećanje i smanjenje nivoa šećera u krvi, a nivo insulina je bio stabilniji u poređenju s onima koji su samo sedeli ili stajali.
Ove studije su takođe pokazale da će nivo šećera u krvi porasti u roku od 60 do 90 minuta nakon obroka, što znači da je najbolje da se aktivirate i prošetate nakon završetka obroka kako biste održali stabilnije nivoe šećera u krvi.
PROČITAJTE JOŠ:
Pitali ste ginekologa: Imam insulinsku rezistenciju, da li uopšte onda ima smisla da krenem na vantelesnu oplodnju
Pitali ste ginekologa: U procesu sam VTO, šta ne smem da jedem ako imam insulinsku rezistenciju?
Stiže jesen, stiže CVEKLA! OVO su mnogobrojni razlozi zašto bi trebalo da je jedete
Uspešno ste se prijavili