Ovakva trudnoća, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije događa se kod od 0,3 do 1,5 odsto svih trudnoća. Nije je moguće izneti i što pre se otkrije to je bolje i manje rizično po zdravlje žene.
Bol koji se javlja na početku vanmaterične trudnoće, liči na onaj koji žena oseća kada ima upalu jajnika ili slepog creva, na rani pobačaj, bubrežne ili crevne kolike. Simptomi vanmaterične trudnoće mogu da budu različiti, u zavisnosti od toga gde se oplođena jajna ćelija usadila.
– Pravovremeno otkrivanje vanmaterične trudnoće, mnogo zavisi od kliničkog iskustva dijagnostičara. Vaginalni ultrazvučni pregled u velikoj meri može da pomogne da se ovo stanje registruje na vreme. Zbog maskiranih i nekarakterističnih kliničkih simptoma, ali i nepredvidivog toka, čim se posumnja da se trudnoća ne razvija u materici ženu treba zadržati u bolnici radi dodatnih ispitivanja i procedura. U ranoj dijagnostici vanmaterične trudnoće, može da pomogne i određivanje hormona trudnoće beta HCG iz uzorka krvi. Kada je trudnoća normalna vrednosti ovog hormona postaju dvostruko veće na svaka dva dana, a u momentu kada trudnoća može jasno da se vidi transvaginalnom ultrazvučnom sondom njegove vrednosti su od 1.000 do 1.200 mlU/ml. Kada trudnoća ne može da se vidi na ultrazvuku, a vrednosti beta HCG su više od 1.200 mlU/ml, treba posumnjati na vanmateričnu trudnoću – objašnjava dr Fazlagić.
Sve dodatke tegobe, alarm su za hitan odlazak u bolnicu.
– Kako trudnoća napreduje, javlja se bol i krvarenje različitog intenziteta, pet-šest nedelja od izostanka menstruacije. Ako se oplođena jajna ćelija, na primer, a to je i najčešći slučaj, ugnezdi u jajovodu, trudnoća ga polako širi, krv se izliva u trbušnu duplju, i klinički simptomi se razvijaju. U slučaju pucanja jajovoda usled povrede većeg krvnog suda, dolazi do pojave bola, kao i naglog i jakog krvarenja u trbuh, tako da život žene može, u tom slučaju da bude ozbiljno ugrožen. Pucanje jajovoda koji je postao zapravo prerastegnut rastućom trudnoćom i krvarenje koje usled toga nastaje, ne mogu da se predvide. Zato je posle izostanka menstruacije neophodno da se uradi ginekološki pregled kojim bi se na vreme utvrdilo da li je plod u materici ili izvan nje – objašnjava dr Mima Fazlagić.
Dakle, vanmateična trudnoća je ozbiljan zdravstveni problem. Najteže je objasniti pacijentkinjama da je jedina terapija operacija. Danas se te operacije rade laparoskopski i to je lakše za ženu i brži je oporavak , ali ipak najčešća posledica je uklanjanje jajovoda.
– Po uklanjanju jajovoda ostaje sposobnost da se zatrudni sa druge zdrave strane. Ponekad je moguće da se posle operacije javi upala, ili nastanu priraslice pa se smanji mogićnost za normalno ostajanje u drugom stanju. Ponekad postoji mogućnost pojave vanmaterične trudnoće i na drugom jajovodu. To je vrlo retka pojava, ali pacijentkinje su vrlo uplašene da im se to ponovo ne desi. Zato se često posle vanmaterične trudnoće same pacijentkinje odluče za vantelesnu oplodnju, a lekari taj metod biraju ukoliko je vanmaterična trudnoća ostavila komplikacije ili ukoliko ne dolazi do trudnoće posle operacije, ili ako pacijentkinnji opada potencijal plodnosti. Uglavnom, svakom slučaju se pristupa pojedinačno i nema formule koja je ista za svaku pacijentkinju, ali je veliko olakšanje što danas vantelesna oplodnja pomaže da i posle komplikovanih vanmateričnih trudnoća žena dobije bebu bez komplikacija i strepnji – zaklučuje dr Fazlagić.
Pročitaj još:
Pokušavate da zatrudnite, ali bezuspešno? Evo kada je vreme za prenatalne preglede
Za vantelesnu oplodnju izaberite embriologa od poverenja, on ima ključnu ulogu u ovom procesu
Načini na koje možete da pripremite muškarca za vantelesnu oplodnju
Uspešno ste se prijavili