Vantelesna oplodnja (VTO) je uzimanje jajne ćelije iz tela žene. Ona podrazumeva stimulaciju jajnika da proizvede više jajnih ćelija koje se u određenom danu ciklusa, pod kontrolom ultrazvuka, izvade zajedno sa folikularnom tečnosti i oplode u spoljnim uslovima, pa se u obliku oplođene jajne ćelije ili embriona vraćaju u matericu.
Ukoliko godinu dana imate redovne intimne odnose sa partnerom, a još uvek niste ostali u drugom stanju, onda je vreme da uradite niz ispitivanja kako bi se utvrdilo da li ste kandidat za vantelesnu oplodnju.
Kako je naglasila dr Mima Fazlagić potrebno je da partneri urade analize spermograma i spermokulture, pa se zatim radi analiza hormonskog statusa žene, prohodnost jajovoda i donosi se zaključak šta je problem. Ako se pokaže na nalazima da ste kandidat za vantelesnu oplodnju, onda se nastavlja dalje sa procedurom.
– Pored ovih osnovnih analiza koje sam nabrojala, postoje i dodatni nalazi koji se rade. To su analize o infektivnim bolestima koje su nephodne kako bi stručnjaci znali da je žena HIV pozitivna ili ne. Takođe se testira i na hepatitis c. Postoji procedura koju svaka ordinacija koja se bavi vantelesnom oplodnjom dostavlja ženi i što bi trebalo naglasiti nalazi su potpuno identični bilo gde, svejedno je da li radite u vašoj zemlji ili inostranstvu, ove stvari morate da prođete – objasnila je dr Fazlagić.

Foto: Envato
Ako se utvrdi da ste kandidat za vantelesnu oplodnju, ovo je dalja procedura:
I faza:
Što više jajnih ćelija, to će biti uspešnija oplodnja. Zbog toga je prvo potrebno hormonalno pripremiti jajnike na ovakvu intervenciju kako bi podstakli razvoj jajnih ćelija. Ovo se stručnije zove stimulacija jajnika. To se dobija terapijom određenih tableta ili injekcija, a vaš ginekolog bi trebalo da prati razvoj. Izbor terapije je individualan i u skladu sa godinama, konstitucijom, hormonskim statusom, ultrazvučnom slikom jajnika kao i prethodnim iskustvima u lečenju neplodnosti.
II faza:
U drugoj fazi vantelesne oplodnje se vrši isisavanje jajnih ćelija, odnosno kako se medicinski kaže aspiracija. To podrazumeva da se preko vagine uz pomoć igle na ultrazvuku isisava tečnost koja sadrži jajne ćelije iz vrećica koje se nalaze u jajnicima. Važno je da 6 sati pre dolaska na interveciju ništa ne jedete i ne pijete, kao i da Vam bešika bude prazna. Nakon toga ležite u bolnicu dva do tri sata, a kada stignu nalazi i vi ćete biti spremni da idete kući.
III faza:
Iz tečnosti vrećica se pod mikroskopom traže jajne ćelije koje se postavljaju u rastvor hranjivih materija, a zatim u inkubator. U jednostavnijim slučajevima određeni broj spermatozoida se stavlja u jednu posudu za oplodnju zajedno sa jajnom ćelijom. U slučaju muške neplodnosti, dovoljan je i jedan spermatozoid da se jajna ćelija oplodi. Kada je u jajnu ćeliju ubrizgan spermatozoid, provera oplodnje se obavlja nakon 14 sati, a 24 sata kasnije proverava se da li je došlo do adekvatne deobe.
IV faza:
Poslednja faza je potpuno bezbolna i savetuje se da tada dođete kod doktora što opušteniji. Ukoliko je vantelesnom oplodnjom stvoren jedan ili dva embriona, oni će se uneti u matericu. Kod nas se još uvek ne unosi više od dva embriona. Izabrani embrioni se usisavaju u kateter koji je proizveden upravo u ovu svrhu.
Morate da imate na umu da je veštačka oplodnja mnogo više od medicinske stručnosti, to je bezuslovna briga i odanost. Jedna od najboljih klinika za VTO jeste Embryolab koja se nalazi u Solunu. Tim je posvećen svakom pojedincu čineći njegov problem svojim, praveći individualne programe terapije i nudeći pristupačne cene.
Pročitaj još:
Pripremate se za proces vantelesne oplodnje? Raspitajte se onda i o akupunturi
Dame, pomozite partneru za pripremu vantelesne oplodnje: Ove nalaze bi trebalo da urade muškarci
Uspešno ste se prijavili