Oni koji su često na Instagramu gotovo da je nemoguće da nisu naišli na savet pojedinih pobornika alternativne medicine koji savetuju da je nekoliko kapi ricinusovog ulja u pupak jednako doza zdravlja.
Ako pak koristite X tamo ste imali priliku da pročitate da ljudi ismevaju sve one koji slušaju ovakve savete. I gde je onda istina u ovome?
Ricinusovo ulje potiče od biljke Ricinus communis i sadrži jedinjenje zvano rikinoelinska kiselina, koje ima protivupalna svojstva. Tradicionalno se upotrebljava za ublažavanje zatvora, pomoć pri zarastanju rana, menstrualnih grčeva, artritisa, glavobolja, pa čak i pokretanje porođaja.

Ideja da se ricinusovo ulje nanese u pupak, tzv. „navel pulling“, zasniva se na verovanju da može smanjiti nadutost i podstaći zdravu probavu. Iako postoje istraživanja koja podržavaju neka tradicionalna upotrebljavanja ricinusovog ulja, za ovu specifičnu metodu – nanošenje na pupak – nema mnogo naučnih dokaza.
Moguće koristi stavljanja ricinusovog ulja u pupak
Ricinusovo ulje ima poznata antibakterijska, protivupalna i hidratantna svojstva.
Iako malo dokaza podržava tvrdnju da ulje u pupku zaista:
- smanjuje nadutost,
- poboljšava limfnu drenažu,
- poboljšava varenje,
- stimuliše probavni sistem,
pristalice tvrde da navodno doprinosi ovim efektima i generalno poboljšava vitalnost.
Ova praksa ima korene u Ajurvedi, tradicionalnoj medicini koju praktikuju vekovima. Ajurvedski praktičari veruju da pupak i tzv. „Pechoti žlezda“ iza njega predstavljaju važnu vezu sa telom. Primenjuju „nabhi chikitsu“ (terapiju pupka) za različite probleme, uključujući i dijareju. Međutim, nema naučnih dokaza o postojanju Pechoti žlezde niti o tome da ricinusovo ulje na pupku zaista donosi ove navodne benefite.
Zašto nekima deluje da pomaže?
Aromaterapijski efekat: Istraživanja pokazuju da eterična ulja mogu smanjiti stres, nesanicu, bol u mišićima, glavobolje i depresiju kada se koriste u aromaterapiji – kao relaksacijskim procesom udisanja mirisa. Kada se ricinusovo ulje nanese na kožu, naročito pomešano s nekim nosiocem (npr. kokosovim uljem), ono može da pruži sličan efekat.

Masaža stomaka: Studije pokazuju da masaža abdomena može poboljšati gastrointestinalnu motilnost („kretanje“ hrane iz stomaka u tanko crevo) i podstaći peristaltiku – ritmične kontrakcije creva koje pomažu varenju i olakšavaju zatvor.
Kako se primenjuje
Pošto nema klinički dokazane preporuke za ovu tehniku, ne postoji „pravi“ ili „pogrešan“ način nanošenja, niti neki poseban tip ulja koji se preporučuje. Evo uobičajenog načina:
- Test iritacije kože: pre masiranja, nanesi malu količinu na kožni nabor na laktu 7–10 dana da proveriš reakciju. Ako nema crvenila ili svraba, koristi ga i za stomak.
- Mešanje sa glavnim uljem: možeš pomešati ricinusovo ulje s kokosovim ili jojoba uljem.
- Nanošenje: masiraj pupak kružnim pokretima; ako ne želiš da masiraš, možeš natopiti pamučnu vatu ili krpicu i staviti je u pupak preko noći. Eksperimentiši šta ti više prija – masaža, postavljanje obloga ili kombinacija, pa se po potrebi posavetuj s maserom ili dermatologom.
Potencijalni rizici i mere opreza
- Miris i fleke: ricinusovo ulje ima jak miris i može da ostavi fleke na odeći – koristi nešto što ti nije žao da zamrljaš.
- Iritacija kože: moguće je da izazove iritacije ili kontaktni dermatitis – zato je test obavezna mera.
- Oralna upotreba: kada se uzima za zatvor, može izazvati grčeve, povraćanje, nadutost i vrtoglavicu. Nije preporučljivo u trudnoći jer može izazvati kontrakcije, a dojilje bi trebalo da ga izbegavaju.
Da zaključimo: Stavljanje ricinusovog ulja u pupak, tzv. „navel pulling“, smatra se metodom za smanjenje nadutosti i podršku zdravoj probavi, ali naučna evidencija za ovu primenu je vrlo ograničena. Ako želiš da probaš, verovatno ti neće naškoditi, samo proveri da li stvara iritaciju i eventualno se posavetuj s lekarom.
Uspešno ste se prijavili