Ovaj poremećaj hormona je vrlo čest i može da se javi iznenada i isto tako nestane, a kod nekih pacijentkinja predstavlja trajni problem. Podrazumeva da umesto jedne jajne ćelije koja raste do 25 – 30 milimetara i puca prilikom ovulacije, raste puno malih sitnih jajnih ćelija i nijedna ne dostigne dovoljnu veličinu za pucanje.
To znači da nema ovulacije i da je jajnik pun sitnih malih folikula. Obično su ciklusi kod takvih pacijentkinja proređeni i javljaju se na više od 35 dana, a može da bude i pauza od nekoliko meseci ukoliko je u pitanju sindrom policističnih jajnika. Ovaj sindrom je praćen povišenim testosteronom što se manifestuje problematičnom kožom i rezistencijom na insulin.
S obzirom na to da kod ovih pacijentkinja ne dolazi do ovulacije, najćešći problem pacijentkinja sa policističnim jajnicima je trudnoća.
– Kod jako izraženog sindroma policističnih jajnika ne dolazi do ovulacije i kod najtežih slučajeva do izostanka menstracije. Hormoni su tako promenjeni da je poremećen odnos između hormona FSH (folikulostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon), a često je povišen testosteron i izražena je insulin rezistencija. Ukoliko je ovaj sindrom izražen i ne reaguje na klasične pokušaje izazivanje ovulacije, rešenje je odlazak na vantelesnu oplodnju. Jakom stimulacijom hormona koja se primenjuje u IVF dolazi do promene odnosa nivoa hormona i FSH i LH i pošto se u vantelesnoj oplodnji ne čeka prirodna ovulacija, već se sazrevanje jajnih ćelija vrši pomoću hormona i radi se punkcija jajnih ćelija kada dostignu zrelost, ova metoda omogućava da se kod ovih pacijentkinja prikupi više kvalitetnih zdravih jajnih ćelija – kaže ginekolog Mima Fazlagić.
Tako da pacijentkinje sa teškim sindromom PCO pomoću vantelesne oplodnje sa velikom verovatnoćom mogu postati majke.
Da bi na pravilan način prevazišli sindrom policističnih jajnika pridaje se ogroman značaj kliničkim, hormonskim i ultrazvučno dijagnostifikovanim nalazima, u klinici Embryolab.
Dodatno, proverava se metabolizam, opterećenje glukozom i insulinska rezistetcija. Nakon što se sakupe i procene svi rezultati predlaže se terapija koja će na pravi način rešiti problem anovulacije. Ukoliko se ipak odlučite za vantelesnu oplodnju, ova grčka klinika je među prvima u svetu po stručnosti. Embryolab je ukazao poverenje mnogim parovima, a stručan tim i ljubazno osoblje, pored prijatne atmosfere stvaraju i osećaj sigurnosti za parove. Više od 95 osto pacijenata je imalo uspešnu VTO i sa radošću napuštalo ovu kliniku.
Pročitaj još:
Gojaznost i neplodnost su povezani: Zdrava ishrana je bitna za uspešnu vantelesnu oplodnju
Buduće mame već u 10-oj nedelji trudnoće mogu da otkriju da li nose bebu sa Daunovim sindromom
Uspešno ste se prijavili
Koliko dugo i na koji način treba da se tretiraju policistični jajnici da bi osoba bila spremna za VTO, tj, da li uopšte treba da se tretiraju na neki način?