Kada se kaže ranica na grliću materice, to preplaši mnoge pacijente, ali zapravo stanje je nešto drugačije. Žena je prilično ubeđena da ima otvorenu ranu koja ne zarasta i da je prinuđena da živi sa tim plašeći se da ne iskrvari . Ta zabluda je nastala od neadekvatnog prevoda, jer ako nekome kažete da ima ranicu, šta drugo pacijent da očekuje? Međutim, to nije tako.
Grlić je organ koji je valjkastog oblika i izgleda kao jedna cev obložena sa dve vrste epitela. Jedan tanji epitel oblaže unutrašnjost cevi, a deblji epitel oblaže spoljašnost. U različitim periodima i različitim okolnostima dolazi do širenja tankog epitela ka spolja i to se na latinskom jeziku naziva ektopija, tj. u bukvalnom prevodu „tamo gde mu nije mesto“.
– Kod nas je uobičajen naziv za ektopiju ranica i to je zaista uzrok velikih zabuna kod žena. Ektopija je mesto gde se epiteli mešaju, a medicina ne voli kada dolazi do takvih promena, jer takva mesta predstavljaju tačke nižeg otpora. Zbog toga se nekad uradi biopsija i spali to mesto, tu se napravi krasta i po njenom otpadanju nastaje epitel koji i treba tu da postoji. Ponekad kad vidim uspaničenu pacijentkinju kažem da je to i vrsta kozmetičkog tretmana za grlić: kao što brinete o licu, još više morate brinuti o grliću – kaže ginekolog Mima Fazlagić.
Ovakvo stanje nije bolno i ne mora da se pokaže nijedan simptom, a najčešće je pojačan sekret prvi znak, mada ni to nije obavezno. Zato je potrebno jednom godišnje ići na redovni pregled kod ginekologa. Ovakav problem nekada se rešava uzimanjem vaginaleta, a nekada je potrebna biopsija i tretman termokauterom ili radio talasima.
U svakom slučaju, ta ranica nije znak za uzbunu da nećete moći da ostanete u drugom stanju. Ako se lekari slože da će pacijentkinja biti bezbedna u trudnoći, sasvim je svejedno da li je trudnoća nastala prirodno ili vantelesnom oplodnjom.
Klinika za vantelesnu oplodnju koja se nalazi u Solunu kao primarni cilj ima identifikaciju svih faktora koji će da omoguće prirodno začeće, izbegavajući VTO. To je princip Embryolaba, da prvo ispita sve mogućnosti koje par ima i da ne radi vantelesnu oplodnju ukoliko nije neophodna. Za dijagnostikovanje testova koriste se svi instrumenti i discipline koje se smatraju neophodnim za ispitivanje para. Embryolab poseduje izuzetno kompletan naučni tim koji obuhvata 11 disciplina (od kojih su neke molekularni biolog, genetičar, nutricionista, psiholog), koje zajednički funkcionišu u ispitivanju i saradnji sa ginekogom i embriologom.
Pročitaj još:
Miomi mogu da budu prepreka za začeće i razlog za pobačaje, rešite ih se na vreme!
OTKRIVAMO Da li kiretaža može da ostavi posledice koje utiču na plodnost?
Da li žene koje su imale tumor dojke ili grlića materice mogu da uđu u proces vantelesne oplodnje?
Uspešno ste se prijavili