Polako se život vraća u normalu, ali i dalje pod određenim merama predostrožnosti. Iako više nismo „zaključani“ i ne moramo da gledamo u sat kako bismo znali da li možemo da izađemo iz svojih domova, još uvek neće biti sve isto kao pre.
Na konferenciji za medije doktorka Darija Kisić Tepavčević objasnila je do kada treba da držimo socijalnu distancu.
– Za nas epidemiologe je osnovna mera prevencije ta određena socijalna distanca koja bi trebalo da se poštuje dokle god ovaj virus cirkuliše u svetu. Jako je bitno navesti koji su osnovni koncepti preventivnog ponašanja kako bi sprečili dalje cirkulisanje ovog virusa u našoj populaciji. Postoje mogućnosti da se vraćamo svakodnevnim životnim aktivnostima, a da to bude bezbedno. To podrazumeva i dalje nošenje maski i rukavica u zatvorenim prostorima, provetravanja prostorija i pranje ruku koliko god vam to zvučalo banalno, jer se pokazalo kao dobra praksa – kaže dr Kisić Tepavčević.
Ona navodi da je sada bitno da budemo svesni kolika je dozvoljena dužina kontakta između dve osobe na udaljenosti manjoj od dva metra, koji nemaju nikakvu zaštitu u vidu maski i rukavica. U tim situacijama možete da se zaustavite i popričate sa nekim najviše 15 minuta. Takođe se savetuje da, koliko god smo u mogućnosti, izbegavamo odlazak u zatvorene prostorije u kojima boravi više ljudi, a ako je nužno da idemo onda je bitno da se u skladu sa tim i ponašamo.
Sada nije vreme za širenje panike jer je virus oslabio, ali svakako nije ni trenutak kada treba da odustanemo od mera prevencije i ponašamo se kao da ništa nije bilo. Ostanimo odgovorni do kraja!
Pročitaj još:
Neki od simptoma prolećne alergije i koronavirusa mogu da budu slični, obratite pažnju na OVE stvari
Doktor Kon objašnjava: Da li je svaka temperatura znak da morate da se testirate na koronavirus?
Pitali ste stručnjake: Da li koronavirus može da utiče na razvoj trudnoće?
Uspešno ste se prijavili