Stručnjaci stalno ističu da je važno da se naspavamo, da bi naš organizam mogao normalno da funkcioniše. Ipak, mnogi od nas jednostavno nemaju vremena da se dovoljno naspavaju i okrepe organizam kako treba.

Foto: Profimedia
Kada je o spavanju reč – ne bi trebalo da ga bude ni premalo a ni previše. Koliko sna je, zapravo, potrebno?
Odgovor je između 6 i 8 sati. Sve više ili manje od toga šteti vam više nego što mislite, nećete biti samo pospani već će i vaš mozak ostariti pre vremena.
Kvalitetan san je jedna od osnova funkcionisanja celog organizma i direktno utiče na naš mozak. Evo i kako:
Dok mi spavamo, mozak obrađuje dostupne informacije, koje će nam, kada se probudimo, pomoći da donesemo pravilne odluke. Posle neprospavane noći to nije moguće, jer mozak nije imao vremena da nas pripremi.
Situacije se samo gomilaju, u život nam ulaze novi ljudi i dešavaju se nove stvari, a ako ne spavamo dovoljno, buni se deo mozga odgovoran za arhiviranje podataka i njihovo utvrđivanje.
Važno je da spavamo i pre i posle učenja, jer tako odmaramo mozak i omogućavamo mu da pročitane informacije bolje zapamti i duže ih zadrži u memoriji.
Istraživači sa Univerziteta u Ročesteru su otkrili da se tokom spavanja mozak čisti od štetnih molekula, odnosno toksina koji su se nataložili tokom dana. Ako ne spavamo dovoljno i kvalitetno, prete nam neurodegenerativne bolesti.
San je blagotvoran i za podsticanje kreativnosti, zato što se tokom njega stvaraju konekcije u mozgu, koje se po buđenju pojavljuju u obliku zanimljivih i korisnih ideja.
Pročitaj još:
Ovo je najbolji način da ojačate imunitet deci i izbegnete grip i viruse!
Uspešno ste se prijavili