Grejpfrut je ukusno citrusno voće sa mnogim zdravstvenim prednostima. Prepuno je vitamina C, A, B1, B2 i sadrži oko 90 odsto vode. Pravi je eliksir zdravlja i može da nam pomogne u mnogo čemu. Idealan je za mršavljenje, jačanje imuniteta, ublažavanje prehlade, stvaranje energije…
Bezbroj je blagodeti kada je ova voćka u pitanju. Ipak, ukoliko uzimate određenu terapiju onda bi trebalo da smanjite unos grejpfruta.
Pa zašto lekovi i grejpfrut nisu u prijateljstvu?
Medicinski je dokazano da grejpfrut uništava dejstvo lekova.

Foto: Envato
Lekovi se u jetri i tankom crevu obrađuju od strane specijalizovane grupe proteina zvanih citohrom P450 (CIP).Upravo taj CIP razgrađuju lekoveu krvi. Grejpfrut sadrži klasu hemikalija koje se nazivaju „furanocoumarins“. Furanokumarini narušavaju normalnu funkciju CIP-a. U stvari, studije pokazuju da povećavaju nivo u krvi na više od 85 lekova. Usporavanjem načina na koji CIP razgrađuju lekove u crevima i jetri, grejpfrut može da poveća neželjene efekte mnogih lekova.
To ne znači da morate da zaboravite na postojanje ovog voća, ali bi trebalo umereno da ga koristite. Sposobnost grejpa da utiče na određene lekove traje od jednog do tri dana, pa ne bi trebalo da preterate sa konzumacijom ako znate da ćete uskoro popiti neki lek. Ukoliko niste sigurni o količini grejpa, najbolje je da se posavetujete sa lekarom koji vam je prepisao terapiju.
Pročitaj još:
Ne dozvolite da organizam dehidrira: Popijte pola litre vode na tri sata ili jedite OVO voće
Voće i povrće oporavljaju organ na koji liče: Pronađite idealnu kombinaciju za sebe!
Uspešno ste se prijavili