Ejmi je napisala:
– Hvala svima na komentarima o mom licu! Uživam u vašim komentarima i razmatranjima mog izgleda, kao i sve druge žene, već 20 godina. I u pravu ste, naduvenija sam nego inače. Imam endometriozu, autoimunu bolest o kojoj bi svaka žena trebalo da se informiše. Postoje medicinske i hormonske stvari koje se trenutno odvijaju u mom životu, ali sam dobro.

Kroz istoriju, žensko telo je medicina jedva izučavala, za razliku od muškog. Takođe, mislim da ženi ne treba izgovor za izgled, niti mora bilo kome da ga objašnjava. Ali sam želela da vam preporučim ljubav prema sebi i prihvatanje kože u kojoj se nalazite. Kao i svaka žena, ali i svaka druga osoba, nekih dana se osećam prokleto dobro i puno samopouzdanja, dok drugih hoću da stavim kesu na glavu. Osećam se jako, lepo i ponosno zbog serije koju sam napravila. Napisala. U kojoj glumim i koju sam režirala. Možda, samo možda, da se malo fokusiramo na to. Ljubav i solidarnost – navela je Ejmi Šumer.
Šta je endometrioza?
Endometrioza je medicinski poremećaj kod žena, gde tkivo koje obično oblaže unutrašnjost materice (endometrijum) raste izvan nje. Ovo tkivo može da se pojavi na jajnicima, crevima, ili drugim organima u pelvičnom regionu. Tokom menstrualnog ciklusa, ovo tkivo se ponaša slično endometrijumu u materici – raste, zgrušava se i zatim se odbacuje. Međutim, pošto se nalazi van materice, nema načina da se odbaci iz tela, što može dovesti do različitih problema.

Endometrioza može izazvati bol, posebno tokom menstruacije, kao i probleme sa plodnošću. Ovo stanje često zahteva medicinski tretman, a u težim slučajevima, može biti neophodna hirurška intervencija. Važno je napomenuti da tačan uzrok endometrioze nije potpuno jasan, ali genetika, hormonalne promene i imunološki faktori mogu igrati ulogu u njenom razvoju.
Endometrioza može da bude i bez simptoma. Smatra se da je oko 10 odsto žena pogođeno ovom bolešću sterilno. Najčešće zahvata jajnike.
– Na jajniku se najčešće formira cista sa tamno krvavim sadržajem i naziva se endometrotična cista ili čokoladna cista zbog boje sadržaja. Ponekad ćelije endometrijuma mogu da se rasele i izvan karlice i da se nađu na koži ili ožiljcima, a postoje čak i udaljene endometrioze u nosu ili plućima, ali to su veoma retki slučajevi – rekla je ranije za Asku ginekološkinja dr Mima Fazlagić.
Kada kazemo endometrioza mi uglavnom mislimo na probleme koje ova pojava izaziva u maloj karlici.
– Ne zna se tačan uzrok zašto ona nastaje, mada ima nekoliko teorija. Najčešće se javlja kod žena koje imaju obilne i bolne cikluse. Simptomi su vrlo različiti, a može da bude i bez simptoma. Najčešće žene osećaju bolove u maloj karlici, neprijatnost prilikom odnosa i posebno jake bolove tokom ciklusa. Dijagnostikuje se ultrazvučnim pregledom, a ukoliko su manje grupa ćelija rasute po organima male karlice, može se dijagnostikovati samo laparaskopijom. Endometrioza je čest uzrok steriliteta, pa čak i ako nema simptoma. Leči se operativno, a posle operacije je najvažnije posebnim lekovima ukinuti menstrualni ciklus, jer kad nema ciklusa nema ni stvaranja endometrioze. Ovaj problem je sve češći u našoj populaciji, ali važno je da znamo da lečenje postoji i da redovnim odlaskom kod ginekologa možemo nekad i prevenirati odmakle stadijume oboljenja – savetovala je ginekološkinja Fazlagić.
PROČITAJTE JOŠ:
Imate endometriozu? Ne brinite, i dalje možete da ostanete u drugom stanju!
Omiljena glumica čeka prvo dete u 41. godini – Šta treba znati o trudnoći u petoj deceniji?
Istraživali smo: Da li je endometrioza dijagnoza koja vas odmah određuje kao kandidata za vantelesnu oplodnju
Uspešno ste se prijavili