Indeks UV zračenja je formula koja sadrži podatke o geografskoj širini i dužini, nadmorskoj visini i otkriva koliko ima vlage u vazduhu kao i kolika je prozračnost toga dana.
– Vrednost ultraljubičaste svetlost ne zavisi od visine temperature toga dana. Najslikovitije objašnjenje je to da možete da izgorite na suncu i tokom zime, recimo na planini. Isto tako, može se desiti da je napolju 40 stepeni, a da nema sunce koje će napraviti opekotine na telu – objašnjava Nedeljko Todorović, meteorolog.
Dakle, UV zračenje objašnjava kolika je toga dana prozračnost sunca. Najveća izloženost je na moru i u planinskim predelima.
Nebitno da li je leto ili neko drugo godišnje doba, trebalo bi da imamo svest o tome da je Sunce varljivo, pa bi trebalo da zaštitimo kožu od njegovih zraka. Evo od koje vrednosti da se čuvate.

Foto: Profimedia
Ukoliko na vremenskoj prognozi kažu da je vrednost UV zračenja od 0 do 2, to je niska opasnost i sasvim je dovoljno da nosite naočare za sunce. Nešto veća, od 3 do 5 zahteva da se izbegava sunce kada je najjače, a to je oko podneva. Takođe, pored naočara je poželjno da nosite i šešir.
Ultraljubičasto zračenje može da bude opasno ukoliko je njegova vrednost 6 ili 7 toga dana. To znači da je sunce najjače u periodu od 11 do 16 sati pa bi bilo najbolje da se tada ne izlažete istom. Ako već morate tada da budete napolju, onda se obucite tako da većina vašeg tela bude prekrivena garderobom, nosite kačkete ili šešire kao i naočare za sunce.
Visok rizik da izgorite je ukoliko je vrednost UV zračenja od 8 do 10 i tada vrlo brzo možete dobiti opekotine na telu. Ekstremna vrednost je od 11 na više, pa tada bi bilo najbolje da kožu uopšte ne izlažete suncu, a ako je neophodno da izažete, pored navedenih zaštita obavezno koristite zaštitne kreme.
Uspešno ste se prijavili