Česta je pojava da deca dok su mala počnu da grickaju nokte. Neke to kratko drži i prođe samo od sebe dok kod neke dece to prelazi u naviku i kasnije u neku vrstu zavisnosti. Ukoliko se ne stane tome na put u ranijim godinama grickanje noktiju se nastavlja ponekad i do kraja života.

Foto: Profimedia
– Jako je bitno pre svega utvrditi zašto dete gricka nokte. Ukoliko primetite ovu novu naviku kod svog mališana trebalo bi odmah porazgovarati sa njim kako bi se otkrio srž problema. Nekad to može da bude trauma koju je dete preživelo, dok sa druge strane to može biti po modelu. Ukoliko bilo ko iz okoline, baka, deka, mama ili tata grickaju nokte najverovatnije će dete preuzeti to ponašanje- kaže psiholog Ivana Đurić.
Ukoliko mislite da dete imitira nekoga iz porodice onda porazgovarajte sa tom osobom. Zamolite da to ne radi pred detetom jer deca vole da ponavljaju i imitiraju sve što rade odrasli, a ovakva navika može da se zadrži kod deteta. Pokušajte da objasnite detetu da to ne treba da radi, ali bez naređivanja već na smiren način koji će ukazati da negativne posledice grickanja noktiju. Takođe, obratite pažnju u kojim situacijama dete gricka nokte. Ukoliko to radi kada je uplašeno, nervozno ili se nešto od njega očekuje, problem je verovatno dublje prirode.
– Ukoliko ipak dete ovo radi jer je doživelo nešto što je okidač za početak grickanja noktiju morate znati da to ukazuje na anksionznost, strah i nesiurnost. U tom slučaju mora se raditi na njegovom celokupnom emotivnom stanju i pomoći detetu da prebrodi događaj zbog koga se tako oseća. Dakle, razgovor sa stručnim licem se podrazumeva u tom slučaju. – objašnjava Ivana.
Uspešno ste se prijavili