Za ovaj razgovor pre svega treba da se pripremite vaš partner i vi. Razgovarajte međusobno o tome kako se osećate, šta želite da dete zna i dogovorite se kao ćete mu reći i koji je najbolji trenutak za to.
– Detetu treba što pre reći da je usvojeno. U situaciji kada se dete usvoji još kao beba ili u ranim godinama uz pomoćnog stručnih ljudi koji su osvajanje i omogućili treba započeti ovaj razgovor. Bez prevelike ozbiljnosti, roditelji treba da se potrude da ta tema ne zvuči kao nešto što je mnogo važno. Najbolje bi bilo kada želite da saopštite detetu ovu informaciju pored sebe imate nekoga ko je stručan u ovoj oblasti- kaže Tanja Pavićević psiholog.
Dete koje je malo postavlja veoma jednostavna pitanja i može da razume samo jednostavne odgovore. Zato pazite da nema reči koje dete ne može da razume, kao i na to da rečenice budu što kraće i jednostavnije.

Foto: profimedia
Treba početi što ranije povremenim uvođenjem informacija koje su razumljive detetu. Baš kao da gradite kuću, prvo morate postaviti dobre temelje. Ukoliko Vaše dete povremeno, tokom dužeg vremena usvaja ove značajne informacije, sve će lakše razumevati ovako složene teme.
Od početka roditelji treba o tome da razgovaraju otvoreno.U međusobnim razgovorima, sa detetom ili poznanicima. To stvara atmosferu u kojoj dete moze postavljati pitanja kad je u razvojnom periodu da ga te stvari zanimaju. Dete ce tako postepeno u toku odrastanja shvatati šta znači biti usvojen.
Ako su vam potrebne informacije o usvajanju, kliknite i potražite ih OVDE.
Uspešno ste se prijavili