Hitno hospitalizovan i podvrgnut operaciji, Milojević je hrabro izdržao sve napore lekara, ali nažalost, njegovo srce nije moglo izdržati. Ova tragedija ukazuje na ozbiljnost problema s kardiovaskularnim bolestima, koje u Srbiji godišnje odnose živote 52.000 ljudi, što je dvostruko više nego smrtni ishod od svih malignih bolesti zajedno.
We are deeply saddened by the loss of Coach Dejan Milojević. Our thoughts are with his family and friends as well as the entire Warriors organization. pic.twitter.com/XlvdKYJTj1
— Denver Nuggets (@nuggets) January 17, 2024
Porazna statistika dodatno ističe zabrinjavajući trend sve učestalijeg oboljevanja mladih od kardiovaskularnih bolesti. Razlozi za to leže u životnim navikama, stresnom načinu života tokom tranzicije, nezdravoj ishrani, dijabetesu, neregulisanoj hipertenziji, fizičkoj neaktivnosti i pušenju.
Odlazak Dejana Milojevića podsjeća nas na važnost brige o sopstvenom zdravlju i nužnost promene životnih navika kako bismo smanjili rizik od ozbiljnih bolesti. Njegov doprinos svetu košarke i trenerskoj zajednici ostaje neizbrisiv, a njegova prerana smrt je veliki gubitak za sport i društvo u celini.
ALARMANTNI PODACI!
Srbija je na trećem mestu po broju smrtnih slučajeva od infarkta miokarda i drugih srčanih oboljenja. Skoro 55 odsto srpske populacije umire od kardiovaskularnih bolesti, a ova statistika je iz godine u godinu sve nepovoljnija. U Srbiji svakog sata od različitih oblika kardiovaskularnih bolesti umre šest osoba, od kojih je svaka osma u najproduktivnijim godinama života, između 25. i 64. godine života. Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Srbije, od gotovo 6.000 osoba koje su 2013. godine umrle od akutnog infarkta miokarda, čak 30 odsto nije navršilo 65 godina života.

Šta je u stvari infarkt miokarda?
Infarkt miokarda je odumiranje manjeg ili većeg dela srčanog mišića nastalo zbog nedovoljne snabdevenosti krvlju. Koronarna arterija je krvni sud koji snabdeva srce krvlju i kiseonikom. Začepljenost koronarne arterije, uskraćuje snabdevanje srca kiseonikom što izaziva oštećenje srčanog mišića. Oštećenje srčanog mišića izaziva bol u grudima i pritisak. Ukoliko se ne uspostavi krvotok u koronarnoj arteriji za 20 do 40 minuta, počinje izumiranje srčanog mišića. Srčani mišić umire narednih 6 do 8 sati i biva zamenjen ožiljačnim tkivom. Razvoj infarkta nosi opasnost od nagle smrti zbog srčanog zastoja. Najveći rizik je u prvim satima od nastanka infarkta, tj. najopasnija su prva 24 sata. Onaj deo srca koji nije dobijao krv, propada i umire, a na mestu izumrlog dela stvara se ožiljak.
Godišnje se dogodi gotovo 15.000 akutnih infarkta miokarda. Veliki broj pacijenata uopste ne stigne do bolnice, a 25 odsto se, nažalost, završi smrtnim ishodom. Oni koji prežive srčani udar smatraju da su dobili drugu šansu u životu. Često menjaju stil života, pokušavajući da zdravom ishranom i fizičkom aktivnošću umanje mogućnost od ponavljanja infarkta.
Međutim, zabrinjava podatak da već u prvoj godini, kod oko 20 odsto pacijenata, dolazi do ponovnog infarkta miokarda ili drugih komplikacija kao sto je mozdani udar, zapusenje stenta ili čak i smrti. Još pesimističniji su podaci da će približno JEDAN od PET pacijenata umreti tokom 5 godina nakon inicijalnog infarkta miokarda. To praktično znači da su pacijenti nakon preživljenog infarkta u konstantno visokom riziku od ponavljanja infarkta sa mogućim fatalnim ishodom.
Kako sprečiti ponovno vraćanje infarkta?
– Dok je veliki broj komplikacija moguće odložiti zdravim načinom života, kod pacijenata koji su preživeli infarkt miokarda, najvažniju ulogu pored akutnog zbrinjavanja pacijenta (prvih nekoliko sati od infarkta), u smanjenju smrtnosti ima – sekundarna prevencija. Sekundarna prevencija nakon infarkta miokarda, pored primene zdravih stilova života, podrazumeva redovne kontrole i primenu savremenih lekova koje značajno poboljšavaju prognozu preživljavanja ovih pacijenata – jednom prilikom je izjavio za Asku dr Miloje Tomašević, kardiolog.
On navodi da su razliciti lekovi neophodni nakon srčanog udara, npr. za sniženje pritiska i holesterola, ali najvažniji su lekovi protiv zgrušavanja krvi. Upravo kada je reč o tim lekovima, nažalost, u Srbiji se pacijenti, koji su preživeli infarkt, i dalje leče zastarelim terapijama sa nepredvidivom efikasnošću, kako u akutnoj fazi tako i u pogledu sekundarne prevencije infarkta. To za posledicu ima češće ponovljene događaje (srčani/moždani udar ili zapušenja stentova i sl.), a samim tim i veći rizik od fatalnog ishoda.
PROČITAJTE JOŠ:
„Svi mislimo neće baš mene“: Znate li vi koliko je visok vaš LDL HOLESTEROL?
Infarkt ubija, čuvajte svoje srce!
Žarko Paspalj je preživeo dva infarkta i jedan moždani udar: Ovo su bili simptomi
Uspešno ste se prijavili