Ona i njen suprug su. kao i većina parova, smatrali da će se sve desiti samo od sebe. Međutim njihovi pokušaji su bili bezuspešni, pa su krenuli da rade analize i otkriju u čemu je problem.
– Ispostavilo se da moj suprug ima jako loš spermogram. Išli smo od urologa do urologa i androloga i na sve načine pokušavali da njegov nalaz bude bolji. Ipak, svi boljici su bili minimalni – počinje svoju priču Darija.
Onda su se odlučili za vantelesnu oplodnju o trošku države.
– To nije uspelo jer bolnica u kojoj smo radili nema nikakvu saradnju sa urolozima i nikakvo rešenje za parove koji imaju problem kao i mi (na dan oplodnje, pošto je suprugov spermogram bio katastrofa, on je sam morao da ide kod urologa koji mu je direktno iglom vadio uzorak, katastrofa). Onda sam odlučila da se više nećemo prijavljivati, jer samo gubimo i zivce i vreme, a i zdravlje – kaže Darija.

Foto: Profimedia
Ipak, to ih nije sprečilo da se i dalje bore da dobiju potomke. Posetili su jednu privatnu kliniku u Beogradu kako bi pričali sa stručnim timom i pitali ih da li imaju rešenje za njih.
– Doktor je pogledao rezultate i rekao nam, dobro se sećam: „ma sa ovim spermogramom može da se radi vantelesna oplodnja“. Poučena iskustvom, naravno, videla sam da je samo novac u pitanju (predložila sam da se suprugu uzima svakih nedelju dana uzorak i ledi, na šta su oni rekli „taman posla“) i odustanemo odmah – razočarana je bila Darija.
Istraživala je i inostranstvo i raspitivala se kakvi su uslovi u stranim državama i kolike su mogućnosti da tamo uspe vantelesna.
– Čitala sam za Prag i da su kod nas neozbiljni i da im nije cilj da uspe iz prvog pokušaja. Odlučili smo da odemo u Prag i tako sam počela da sa dopisivanjem i pripremom analiza. Baš u to vreme me zove prijateljica, koja je isto prošla kroz sve što i ja i kaže da je u drugom stanju, iz prvog pokušaja i da obavezno idemo u Solun na kliniku Embryolab – bila je to informacija koja je možda i bila presudna za Darijinu odluku.
Razmišljala je sa suprugom i pregovarali su šta da rade, ali reči njene dobre prijateljice su je ohrabrivale.
– Sve mi je objasnila – kako rade, kako su profesionalni, pedantni… Mi tako i odlučimo da probamo i krenemo sa dopisivanjem sa kordinatorkom Natašom koja nam je sve lepo do detalja objasnila i ponudila čak i smeštaj da nam obezbedi. Muž je morao tamo i operaciju da odradi. Tako smo u januaru 2016. krenuli u Solun sa mojom sestrom. Čim smo stigli, na klinici nas je dočekala Nataša i moram priznati, da takvu kliniku jos nisam videla. Potpuno moderno opremljena, a opet zaposleni prijatni, pogotovo Nataša i, naravno, svi koji su uključeni u sam proces – priseća se Darija.
„Nemam reči hvale za kliniku, za koordinatorku Natašu, koja je uvek tu bila za nas, za svako pitanje. Stvarno bih svim parovima, od srca preporučila da odu u Solun i ostvare se kao roditelji“
Zbog specifičnosti njihovog problema, suprugu je rađena operacija na drugoj klinici, pa je uzorak odnet u Embryolab.
– Za vreme operacije, Nataša je sve vreme bila sa mnom. Kada je trebalo da nam odrade embriotransfer, seli smo u salu, Nataša, embriolog i mi i do detalja nam je objašnjeno u kakvom su stanju i koliko će mi vratiti i sve mi je već tada delovalo da će uspeti iz prvog pokušaja. Ni jednom nisam posumnjala. Tako da nisam uopšte imala ona opterećujuća pitanja, nemir i sve ostalo šta mi se pre „motalo“ po glavi – priča Darija.
Koliko god je stručnost bitna u ovom procesu, morate da znate da je i psiha veoma važan faktor na putu ka uspehu. Trudite se da se što manje opterećujete oko nebitnih stvari, da čitate opuštajuće knjige i da do vas ne dopiru informacije koje bi mogle da vas iznerviraju.

Foto: Profimedia
– Sve se završilo i kad smo došli kući, nakon 10ak dana sam uradila test i pokazao je dugo očekivane dve crtice. Odmah sam javila Nataši i ona je bila stvarno presrećna, kao i mi. Kroz nekoliko dana sam uradila analize krvi, a kasnije i osve ostale i ispostavilo se da nosim blizance. Našoj sreći nije bilo kraja, ali sam se ja tad uplašila zbog rizika. Međutim, sve je, hvala Bogu, proteklo u najboljem redu, i 29. 9. 2016. godine na Krstovdan, rodila sam dva mala anđela Veljka i Vukašina – sa osmehom završava priču Darija.
Morate da imate na umu da je veštačka oplodnja mnogo više od medicinske stručnosti, to je bezuslovna briga i odanost. Jedna od najboljih klinika za VTO jeste Embryolab koja se nalazi u Solunu. Tim je posvećen svakom pojedincu čineći njegov problem svojim, praveći individualne programe terapije i nudeći pristupačne cene.
Pročitaj još:
Dame, ohrabrite svoje muškarce: Muška neplodnost je izlečiva!
Uspešno ste se prijavili