Iako je dosta prisutan stav da na psihoterapiju odlaze samo „ludi ljudi“, to nikako nije istina.
Briga o mentalnom zdravlju je jednako važna kao i briga za fizičko zdravlje, na primer ukoliko slomite nogu, logično je da ćete otići kod lekara i staviti gips kako bi ona ispravno zarasla. Isto je tako i sa vašim mentalnim sklopom, mislima i osećanjima.
Ako nam je jako teško zbog odnosa s nekim ljudima oko sebe, ili osećamo panične napade, probleme sa spavanjem i tugu vreme je da odemo kod psihoterapeuta.

Foto: Profimedia
– Veliki doprinos psihoterapije sastoji se i u tome što može da proredi depresivne epizode, smanji patnju i nefunkcionalnost kada se sledeći put jave. Psihoterapija nas uči kako da emotivno i ponašajno reagujemo manje burno na pojedine stresne životne situacije; kako da efikasnije rešavamo probleme; time jačamo naš emotivni imunitet i vremenom postajemo otporniji na depresiju – kaže psihoterapeut Milica Ristić.
Iako je još prisutno mišljenje da na psihoterapiju odlaze samo psihički obolele, sve više ljudi se odlučuje na ovajkorak kako bi mogli da imaju bolje živote. Osoba ne mora biti finansijski potkovana, niti bogata da bi si priuštila psihoterapiju. Sve u životu je stvar prioriteta. Ukoliko je osoba motivisana za promene, tada će joj odlazak psihoterapeutu biti prioritet. Ulaganje u sebe najčešće se vraća na različite pozitivne načine.
– Kada “upadnemo u depresivnu rupu” psihoterapija nas uči kako da se krećemo u njoj, kako da delamo uprkos takvoj poziciji. Uči nas veštinama kako da iz nje izađemo svojim sopstvenim rukama, nogama, glavom, postupcima – objašnjava Milica Ristić.
Pročitaj još:
Uzmite sudbinu u svoje ruke: Da li ste čuli za tehnologiju svesti?
Uspešno ste se prijavili