Česta druženja, odlazak u vrtić ili na vikend putovanja neretko sa sobom nose i određeni vid prehlade. Ono što je još češće jeste problem sa crevima, dijareja ili stomačne tegobe.
Bakterije koje normalno nosimo u svojim crevima su uglavnom prijateljske i organizam ih prepoznaje kao svoje. Zovemo ih još i probiotskim bakterijama, od grčkih reči Pro – za i Bios – život, dakle neophodne „za život“.
Stičemo ih na samom rođenju i uzimamo od majke kao nešto dragoceno. Njihova osnovna uloga je protektivna i one su prva linija odbrane kada neka patogena bakterija ili virus, izazivači bolesti, dospeju u organizam. Druga uloga im je imunološka. Ako znamo da je 70 odsto našeg imuniteta locirano u crevima zaključujemo da postoji korelacija između naših dobrih „podstanara“ i pravilnog razvoja i jačanja imuniteta celog organizma. I na kraju, treća uloga probiotskih bakterija je metabolička jer one učestvuju u varenju i apsorpciji brojnih hranljivih materija.
Znamo mnogo o dobrim bakterijama koje svako od nas nosi u svom stomaku. Podsećamo, ima ih 10 puta više nego svih ćelija koje grade naš organizam i njihova zaštitna uloga neophodna jer predstavljaju svojevrsnu barijeru za prodor loših bakterija, virusa i gljivica u naš organizam. I dok ovo čitamo, u našim crevima vodi se pravi mali rat između dobrih i loših bakterija.
Konzumiranje probiotika preporučuje se preventivno svakom detetu, za jačanje imuniteta i očuvanje opšteg dobrog stanja organizma, a posebno deci sa atopijskom konstitucijom, sklonoj alergijama, deci sklonoj čestim infekcijama, koja kreću u kolektiv (obdanište) ili često primaju antibiotike.
Primena ProbioKid Immuno® se savetuje, takođe, prilikom promene sredine i načina ishrane, pre i za vreme godišnjih odmora, kada se crevne infekcije i prolivi češće javljaju. Savetuje se uzimanje i uz oralnu antibiotsku terapiju, jer sprečava narušavanje prirodnog balansa crevne mikroflore i doprinosi njenom obnavljanju.
Mogu ga preventivno koristiti i trudnice u trećem trimestru, zbog jačanja svog imuniteta i imuniteta bebe, kao i majke koje doje. Za postizanje optimalnog efekta, uzima se po jedna kesica dnevno, najmanje 10 dana u mesecu.
Šta uraditi da se spreči pojava proliva i drugih stomačnih tegoba?
Najbolje i najefikasnije rešenje jeste upravo dodatni unos probiotskih bakterija. Na taj način jačamo crevnu barijeru i pomeramo ravnotežu na pravu stranu, sprečavajući pojavu svih navedenih tegoba. Probiotike treba unositi u odgovarajućoj količini i onoliko dugo dokle god postoji problem. Preporučuje se preventivna primena barem 5 dana pre putovanja i sve vreme na putovanju. Ne zaboravimo da su stomačne tegobe najčešće u dečjem uzrastu i njih treba posebno zaštiti probioticima pre polaska na put.
Na tržištu ima puno probiotskih preparata. Međutim, nisu svi probiotici isti. Velike razlike postoje u sastavu, količini probiotskih bakterija, tehnologiji izrade, kvalitetu i efikasnosti.
Pročitaj još:
Samo je jedan dvostruko vredan: Ovo su razlozi zbog kojih treba uz antibiotik da uzimate probiotik!
Da vam se letovanje ne pretvori u bolovanje: Pripremite stomak za sve što vas čeka tokom puta!
Uspešno ste se prijavili