Znamo da mnoge muči ovo pitanje, a i mi smo bili ti koji nisu znali tačan odgovor. Ono što znamo i što smo nekoliko puta naglašavali kroz akciju „Ne budi crven kao rak“ jeste štetnost ultraljubičastog i infracrvenog A zračenja zbog kojeg moramo da se štitimo od sunca uz pomoć krema sa zaštitnim faktorom.
Zato smo iskoristili priliku da porazgovaramo sa dr Goranom Vukomanovićem, pedijatrom iz Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj o tome koliko često bi trebalo da mažemo kremu kada smo na plaži. Ovde govorimo o kremama koje će sprečiti crvenilo i opekotine.
– Kreme moramo da nanosimo toliko često da koža nikada ne sme da bude suva. Kada govorimo o kupanju onda obavezno pre ulaska u more, reku ili jezero moramo da se namažemo, a čim izađemo odmah treba da se istuširamo i osušimo pa da nakon toga opet nanesemo kremu – savetuje dr Vukomanović.
On naglašava da ono što je takođe važno da se zna jeste da hladovina nije zaštita od sunca.
– Hladovina propušta i ultraljubičaste i infracrvene zrake, a reflekcija (fenomen odbijanja zraka o vodenu površinu) je takođe nešto što nam smeta. Dakle mazanje se podrazumeva i kada je oblačno i kada je hladovina – savetuje dr Vukomanović.
Uživajte u odmoru, ali ne zaboravite da se ne preporučuje sunčanje u periodu od 12 do 16 sati jer je tada sunce najjače i može da izazove dugotrajna posledice na vašoj koži.
Pročitaj još:
Infracrveni protiv ultraljubičastih: Najzanimljiviji fudbalski meč za pomoć deci oboleloj od raka
Pomozite detetu da izdrži vrućinu: Vodite računa o hidrataciji!
Uspešno ste se prijavili