Jedno je sigurno – gotovo da ne postoji osoba koja ne zna da bi trebalo da namažemo zaštitni faktor pre nego što izađemo napolje. U prolećnim i letnjim danima svi stručnjaci apeluju da čuvamo kožu, ali je pitanje koliko znamo šta znače oni brojevi 15, 30, 50…
Da li to znači da što je veći broj – to je veća zaštita od sunca ili je u pitanju nešto drugo?
SPF je skraćenica za faktor zaštite od sunca. SPF broj označava nivo zaštite od ultraljubičastih (UV) B zraka. Kreme za sunčanje sa većim SPF-om nude veću zaštitu od sunca.

SPF se odnosi na količinu UV zračenja koja je potrebna za opekotine od sunca kada nosite kremu za sunčanje u poređenju sa izlaganjem UV zračenju koja je potrebna da bi nezaštićena koža izgorela. Ali, suprotno popularnom verovanju, SPF vam ne govori koliko dugo možete ostati na suncu bez opekotina.
Ovaj članak objašnjava šta znače SPF brojevi. U njemu se govori o tome kako se meri SPF i kako da odredite pravi nivo zaštite za vašu kožu.
KAKO SE ODREĐUJE SPF
SPF broj se određuje kroz eksperimente u zatvorenom prostoru koji izlažu ljudske subjekte spektru svetlosti koji treba da oponaša podnevno sunce (kada su sunčevi zraci najintenzivniji).
Naučnici prvo određuju minimalnu dozu eritema (blage opekotine od sunca) (MED) subjekta testiranja – količinu izlaganja UV zračenju (solarne energije) koja je potrebna da izazove eritem u roku od nekoliko sati od izlaganja. Test se ponavlja kasnije sa subjektom koji nosi kremu za sunčanje.

SPF vrednost se određuje deljenjem količine UV zračenja potrebnog za izazivanje opekotina na koži sa kremom za sunčanje sa količinom UV svetlosti koja je potrebna da izazove opekotine od sunca na nezaštićenoj koži.
ŠTA ZNAČI SPF BROJ
Uobičajena je zabluda da se SPF brojevi odnose na to koliko dugo možete ostati na suncu. Veća vrednost SPF povećava vašu zaštitu, ali to nije jednostavna matematička jednačina.
SPF meri količinu UV zračenja, a ne vreme izlaganja. To je zato što intenzitet sunčeve energije varira tokom dana. Na primer, možete dobiti otprilike istu količinu UV zračenja između 9 i 10 sati ujutru kao što biste dobili za 15 minuta ranog popodnevnog sunca.
Nošenje SPF 30 ne znači da možete ostati zaštićeni na suncu duplo više od SPF 15. SPF 30 će ponuditi dvostruko veću zaštitu od UV zračenja nego SPF 15, ali to ne znači duplo duže vreme.

Pored toga, individualni prag izloženosti UV zračenju varira od osobe do osobe. Bleda koža apsorbuje više UV svetlosti nego tamna koža i stoga lakše gori.
To je zbog pigmenta (melanina) u spoljašnjem sloju kože koji štiti od UV zraka. Što je više melanina u koži, to je tamnija boja kože i bolja zaštita od sunca.
Dok bleda koža gori brže i uočljivije od tamnijih tonova kože, crna koža i dalje može dobiti opekotine od sunca koje rezultiraju toplom kožom, bolom, ljuštenjem i oštećenjem kože.
DA LI JE VEĆI SPF VAŽAN?
Da, veći SPF je bitan, ali nije jasno gde je prag. Krema za sunčanje sa višim SPF rejtingom blokira veći procenat UV svetlosti.
Međutim, kako se SPF rejting povećava, dodatne prednosti se smanjuju. Na primer:
- SPF 2 blokira 50% UV zraka
- SPF 4 blokira 75% UV zraka
- SPF 10 blokira 90% UV zraka
- SPF 15 blokira 93% UV zraka
- SPF 30 blokira 97% UV zraka5
- SPF 50 blokira 98% UV zraka7
- SPF 100 blokira 99% UV zraka7
Kreme za sunčanje sa višim SPF ocenama su obično skuplje od onih koje nude manju zaštitu. SPF 30 se generalno smatra tačkom prekida, gde veći SPF pruža samo neznatno bolju zaštitu. U zavisnosti od vaše kože, ovo možda neće biti dovoljno značajno da opravda svoju cenu.

DA LI JE BOLJE KORISTITI SPF 30, 50 ili 100?
Kada se pravilno koristi, SPF 30 treba da obezbedi adekvatnu zaštitu od sunca za većinu ljudi. To znači nanošenje kreme za sunčanje otprilike 15 minuta pre izlaska napolje i ponovno nanošenje svaka dva sata i posle plivanja.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili