Rukavicama dodirujete kvake, drške ili ih nosite u javnom prevozu, ma gotovo sve prljave površine. Toplina i vlaga idealna su okolina razmnožavanja bakterija.
Emisija „Good Morning America“ je napravila istraživanje na rukavicama različitih materijala sa kojih su testirali uzorke na bakterije i viruse. Na pojedinim uzorcima su pronašli korona virus, koji je obično u pozadini zimskih infekcija i upala, a njih čak devet bilo je pozitivno na izuzetno opasne bakterije, uključujući i stafilokoku MRSA.
Pritom valja imati na umu da je reč o malom broju uzoraka. Pored toga što mogu biti izvor zaraze, zbog nehigijene mogu i da poprime neugodan miris, pa je to još jedan razlog da ih operete. Dobra vest je da jednostavan način čišćenja, pa evo kratkog vodiča u odnosu na materijal:
Kako prati sve vrste rukavica?
1. Pamuk
Iako nije reč o najtoplijim rukavicama, pamučne odevne predmete je najlakše da očistite. Stavite ih u mašinu za veš kao što biste učinili i s ostalom odećom. Zavisno od boje, možete da ih operete odvojeno, sa šarenim ili belim rubljem. Zatim ih stavite na ravnu površinu kako bi se osušile i imajte na umu da u sušilici mogu da se „uperu“.
2. Vuna
Vuna je delikatan materijal i trebalo bi da budete oprezni kod čišćenja vunenih predmeta. Umesto u perilicu, umočite ih u toplu vodu pa dodajte prašak za veš. Nakon pet minuta ih isperite pod hladnom vodom. Nemojte da ih savijate da iscedite vodu, nego budite nežni kako se ne bi gužvale, a zatim ih sušite na ravnoj površini na svežem vazduhu.

Foto: Envato
3. Koža i lažna koža
Uzmite krpicu ili ubrus pa ih lagano umočite u blagi sapun, a zatim nežno istrljajte površinu rukavica. Isperite ih u mlakoj vodi. Kad se osuše, okrenite ih na naličje i dezinfikujte tako što ćete izmešati jednaku količinu vode i sirćeta pa poprskati po površini. Ostavite ih da se osuše.
4. Poliester
Takve rukavice možete da perete u mašini za veš uz dodatak blagog deterdženta i na niskim temperaturama. Pritom proverite na etiketi uputstvo za pranje. Ukoliko niste sigurni kako će da reaguje materijal, onda je sigurnije da ih ručno operete u vodu sa deterdžentnom. Sušite ih na svežem vazduhu.
Pročitaj još:
Odeća vam ne miriše lepo nakon pranja u veš mašini: Rešite taj problem jednostavnim trikom!
Tri kockice leda mogu da vam pomognu u tome da više nikada ne peglate garderobu!
Uspešno ste se prijavili