Kada je reč o korišćenju javnih toaleta, verovatno imate želju, ili ste bili ohrabreni, da pokrijete dasku za WC šolju ili da čučnete iznad toaleta ako na kraju budete morali da ga koristite. Verovatno je zato što ove oblasti uglavnom imaju mnogo mikroba – posebno ako su toaleti sa velikim prometom koji ne dobijaju pažnju čišćenja koja im je potrebna.
Normalno je da ste zabrinuti zbog mogućnosti da se razbolite nakon posete javnom toaletu. Možda ste posebno zabrinuti da možete dobiti polno prenosivu infekciju ako sedite na dasci. Međutim, dobijanje ove infekcije može biti jedna briga manje ako morate da koristite toalet dok ste napolju – a evo zašto.
Kako se ove infekcije prenose?
Polno prenosive infekcije se mogu preneti sa jedne osobe na drugu kroz različite vrste telesnog kontakta sa ustima, genitalijama, rektumom, kožom i telesnim tečnostima.
Glavni način na koji se kontakt može desiti je tokom nezaštićenog vaginalnog, oralnog ili analnog seksa sa nekim ko je već zaražen. Drugi načini na koje se mogu preneti su sa trudnice ili dojilje na svoje dete ili putem intimnog fizičkog kontakta.
Dakle, kolika je verovatnoća da ćete dobiti polno prenosive infekcije sa daske za toalet?
Malo je ili nimalo šanse da dobijete infekciiju ako sedite na dasci za WC šolju: ta šansa bi se morala desiti pod vrlo specifičnim okolnostima. Na primer, kod hepatitisa B ili HIV-a (koji se može preneti krvlju), prenošenje bi zahtevalo brz i blizak kontakt sa telesnim tečnostima (na primer, krv na dasci toaleta koja dolazi u kontakt sa otvorenom ranom na nozi osobe).
Međutim, ove infekcije obično ne prežive kada padnu sa ljudskog tela. Istraživanje je pokazalo da WC daska ne nudi okruženje za ove infekcije da napreduje, tako da ne može da živi tamo duže od 10 sekundi. Drugim rečima, polno prenosive infekcije napreduju u okruženju koje stvaraju toplo ljudsko tkivo i tečnosti, a ne na hladnim, tvrdim toaletnim daskama.
O čemu treba da brinete kada koristite javni toalet
Ovo ne znači da su toaleti bez bakterija, virusa ili drugih stvari koje mogu da vas razbole. U pregledu 17 studija pominje se prisustvo mikroorganizama u i oko toaleta. Istraživači su takođe otkrili da su klice poput gripa A, norovirusa (izazivaju povraćanje i dijareju) i Staphilococcus aereus (izazivaju infekcije kože ili mekih tkiva) otkrivene oko toaleta.
Što se tiče prenošenja zaraznih bolesti u toaletima, studija iz januara 2022. identifikovala je „ispiranje toaleta sa otvorenim poklopcem, neefikasno pranje ruku ili sušenje ruku, podstandardno ili retko čišćenje površina, začepljene odvode i nepokrivene kante za smeće“ kao krivce za bakterije u toaletu ili virusna kontaminacija.
Zbog toga je važno da koristite sapun i toplu vodu, uvek se zaustavite kod dispenzera za papirne peškire i pokušajte da ne dodirnete kvake na vratima kada izlazite iz toaleta. Moguće je pokupiti klice sa brave na vratima, toaletne vode ili drugih površina, a zatim dodirnuti oči ili usta, a da toga niste svesni – na kraju se te klice deponuju pravo u vaš sistem.
Konačno, ako se pitate zašto ste čučali ili stavljali toalet papir na dasku sve ovo vreme, to je normalno razmatranje za javne toalete. Možda nas neće zaštititi od infekcije, ali nas može zaštititi od brige o tome na koje klice smo sedeli.
Uspešno ste se prijavili