I mnoge žene se odlučuju da kupe upravo kolagen i da ga koriste kako bi imale blistavu kožu, jake nokte i kosu… Ono što je glavno pitanje jeste da li je on bezbedan i koristan za sve?
Niko ne voli naboranu kožu, bolne zglobove i smanjenu mišićnu masu koja može doći sa starenjem. Ali svi ovi problemi imaju jednu zajedničku stvar – mogu biti rezultat smanjenog kolagena u našem telu.
Kolagen je najzastupljeniji protein i gradivni blok u telu, koji čini jednu trećinu proteina našeg tela.
Pomaže nam da formiramo vezivno tkivo — vitalnu komponentu naše kože, kostiju, mišića, tetiva i hrskavice. Ako naše telo ne proizvodi dovoljno kolagena, ovi delovi tela gube elastičnost i snagu koja im je potrebna za funkcionisanje.

Dobra vest je da suplementi mogu da podrže proizvodnju kolagena u našem telu. Ali kao i sa svakim suplementom, važno je da znate sve činjenice pre nego što promenite svoj dnevni režim.
Evo šta treba da znate:
KAKO E PROIZVODNJA KOLAGENA SMANJUJE
Nivo kolagena se prirodno smanjuje sa godinama. Proizvodnja kolagena u telu se vremenom usporava, smanjujući se za 1% godišnje počevši od ranog odraslog doba. A prema Američkoj akademiji za dermatologiju, žene gube 30% kolagena svoje kože u pet godina nakon menopauze.
Ali određeni faktori načina života mogu ubrzati nivo opadanja. Na proizvodnju kolagena mogu uticati:
- Prekomerna upotreba alkohola
- Izloženost zagađenju životne sredine
- Nedovoljno sna
- Nedostatak vežbanja
- Nedostaci hranljivih materija
- Pušenje
- Izlaganje suncu
Zdravstveni efekti niskog kolagena
Kada se kolagen razgradi brže nego što ga telo unese ili proizvodi više, to može imati štetne efekte. Neki od efekata su vidljivi, dok se drugi dešavaju ispod površine.
Nizak nivo kolagena značajno doprinosi starenju kože. Kolagen čini 70% do 80% kožnog tkiva i obezbeđuje strukturni integritet kože. Kako se smanjuje, koža može izgledati naborana i „umorna“
Iznutra, mišići mogu oslabiti bez dovoljno kolagena, dok tetive i ligamenti mogu izgubiti snagu i stabilnost. Kolagen takođe čini 60% hrskavice tela, koja štiti kosti od efekata pokreta sa velikim uticajem. Kada se kolagen pogorša, može doći do bolova u zglobovima i osteoartritisa.
Kako povećati proizvodnju kolagena u vašem telu
Postoje načini da pomognete svom telu da poveća proizvodnju kolagena dok istovremeno podržavate kolagen koje vaše telo već ima. Možete jesti hranu bogatu kolagenom, a možda biste želeli da razmislite i o uzimanju suplemenata kolagena.

Kolagen u hrani
Konzumiranje hrane bogate kolagenom je prirodan način da se poveća unos kolagena. Idealan izbor uključuje hranu bogatu proteinima koja ima puno vezivnog tkiva, kao što su:
- Govedina, posebno čvrsti komadi kao što su prsa i pečenje
- Bujon od kostiju napravljen od piletine, govedine ili ribe
- Piletina i ćuretina, koji obezbeđuju kolagen u koži i vezivnom tkivu
- Ribe i školjke, koje sadrže najviše kolagena u svojim kostima i krljuštima
Takođe možete jesti hranu koja podržava proizvodnju kolagena u vašem telu. Odlučite se za ishranu bogatu:
- Bakrom, koji se nalazi u pasulju, leblebiji i indijskom orahu
- Proteini, kao što su belanca i pasulj
- Vitamin C, bogat u bobičastom voću, citrusima, lisnatom zelenilu i paprikama
- Cink, koji se nalazi u orašastim plodovima i semenkama
Suplementi kolagenskih peptida
Suplementi kolagena su takođe pouzdan resurs – i ne postoji konačna istraživanja koja dokazuju da je kolagen iz hrane bolji od kolagena koji se dobija iz suplemenata. Ali da biste osigurali da vaše telo dobije sav kolagen koji može iz suplemenata, odlučite se za kolagenske peptide ili hidrolizovani kolagen. Ova alternativa uključuje fragmente kolagena životinjskog porekla. Razbijanje kolagena olakšava telu da ga apsorbuje u celini nego kolagen uzet kao kompletan protein.

Suplementi kolagena dolaze u obliku tableta, praha ili tečnosti. Lokalne kreme i losioni takođe mogu da sadrže kolagen, ali spoljna primena nije tako efikasna kao dodaci kolagena koji se unose u organizam.
Dodajte kolagen u prahu u smutije, kafu i supe. Istraživanje pokazuje da je uzimanje 2,5 do 15 grama hidrolizovanog kolagena dnevno bezbedno. Manja doza koristi vašim zglobovima i koži, dok veća može pomoći u sastavu tela i mišićnoj masi.
Stvari koje treba uzeti u obzir prilikom dodavanja kolagena ili kolagenskih peptida
Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što dodate suplemente kolagena u svoju dnevnu rutinu. Iako nema poznatih neželjenih efekata, potrebno je više istraživanja o dodacima kolagena.
Zapamtite, suplementi kolagena ne bi trebalo da budu zamena za promenu nezdravog ponašanja, kao što je pušenje, odustajanje od zaštite od sunca ili nedovoljno spavanje. Pozitivne promene u načinu života mogu značajno uticati na proizvodnju kolagena u vašem telu.
Da biste saznali da li treba da razmislite o dodacima kolagena, obratite se svom lekaru.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili