Najčešće pominjana reč u ginekologiji je cista. Verovatno da ne postoji žena koja u nekom periodu svog života nije imala neki oblik ciste jajnika. Sama reč već je dovoljna da izazove paniku kod žena zbog koje odlaze kod različitih doktora koji bi potvrdili dijagnozu. Ovakva panika obično nastaje jer se često reč cista izjednačava sa pojmom tumor i od toga kreću sve zabune.

Foto: Profimedia
– Pojam cista znači tečni sadržaj okružen debljom ili tanjom opnom. Normalno funkcionisanje jajnika podrazumeva da se svakog meseca na jajniku stvaraju jajne ćelije koje su okružene tečnošću i membranom. Jajna ćelija koja raste na jajniku se naziva folikul. U trenutku ovulacije folikul puca , jajna ćelija izlazi , a folikul se pretvara u cistu žutog tela koja je takođe fiziološka tj normalna. Naravno za ciste je vrlo važno i u kom periodu nastaju i da li u njima ima još nekog sadržaja osim tečnosti. Dok god se žena nalazi u reproduktivnom periodu , stvaranje i nastajanje cista zavisi od hormona i takvim cistama se pridaje manje značaja- kaže dr Mima Fazlagić.
Do pojave cista dolazi i usled hormsonskih poremećaja, pa tako nastaje i čest problem mladih devojaka danas.
– Postoji još jedno stanje hormonskog poremećaja koje izaziva veliku zabunu kod pacijentkinja a , to je stanje policističnih jajnika ili PCO sindrom(sindrom policističnih jajnika). Ovaj hormonski poremećaj podrazumeva da umesto jedne jajne ćelije koja raste do 25, 30 mm i puca prilikom ovulacije, raste puno malih sitnih jajnih ćelija i nijedna ne dostigne dovoljnu veličinu za pucanje. To znači da nema ovulacije i da je jajnik pun sitnih malih folikula. Obično su ciklusi kod takvih pacijentkinja proređeni i javljaju se na više od 35 dana, a može da bude i pauza od nekoliko meseci ukoliko je u pitanju sindrom policističnih jajnika. Ovaj sindrom je praćen povišenim testosteronom što se manifestuje problematičnom kožom i rezistencijom na insulin- objašnjava Mima.
Uspešno ste se prijavili